10kg.pl » Odchudzanie » Dieta » Dąbrowskiej » Dieta doktor Ewy Dąbrowskiej – zasady i jadłospis na 14 dni

Dieta doktor Ewy Dąbrowskiej – zasady i jadłospis na 14 dni

Dieta doktor Ewy Dąbrowskiej jest dwuetapowym programem odchudzania, którego głównym celem nie jest utrata wagi, lecz oczyszczenie organizmu z toksyn i osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Stracone kilogramy to tylko efekt uboczny, ale nie ma co ukrywać, że to właśnie na tym najbardziej zależy każdej osobie, która zaczyna przygodę z tą dietą.

Jedna z najpopularniejszych diet 2019 roku zakłada, żeby spożywać niewielkie ilości określonych owoców i warzyw. W tym artykule sprawdzisz, na czym dokładnie polega dieta Doktor Ewy Dąbrowskiej, co jeść, a czego się wystrzegać.

Kim jest dr Ewa Dąbrowska?

Twórczyni jednej z najpopularniejszych diet w Polsce, jest doktorem nauk medycznych. Wiele lat była adiunktem w Akademii Medycznej w Gdańsku (dzisiaj Uniwersytet Medyczny). Podczas pisania pracy doktorskiej o znaczeniu zaburzeń immunologicznych w porfirii późnej skórnej zaczęła interesować się rolą żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych, a następnie rozpoczęła badania. Łatwo można się domyślić, że ich efektem było stworzenie nowej diety warzywno-owocowej, czyli diety dr Dąbrowskiej. – podaje Instytut Promocji Zdrowia Dr Ewy Dąbrowskiej na ewadabrowska.pl.

Dieta doktor Ewy Dąbrowskiej – zasady stosowania

Sposób żywienia stworzony przez Panią Dąbrowską to, krótko mówiąc, głodówka lecznicza, której zadaniem jest oczyszczenie i wzmocnienie organizmu. Po zakończeniu głodówki należy przejść na zdrową dietę, która opiera się na owocach, warzywach, roślinach strączkowych i ziarnach.

dieta dr dąbrowskiej

Według Doktor Ewy Dąbrowskiej organizm może mieć wysokie właściwości samolecznicze – warunek to dokładne oczyszczenie. Pozbywając się z organizmu wszystkich substancji mających negatywny wpływ na jego funkcjonowanie, można też pozbyć się wagi. Według badań naukowych obniżenie energetyczności posiłków przyczynia się do wydłużenia życia, a także zapobiegania groźnym chorobom – dieta Dąbrowskiej jest właśnie taką dietą.

Doktor Ewa Dąbrowska uważa, że dieta bogata w przetworzoną i pełną chemii żywność jelita stają się nieszczelne i przepuszczają cząsteczki trawionej żywności, co z kolei zatyka układ immunologiczny, który przez to zaczyna szwankować, tzn. przestaje radzić sobie z rozpoznawaniem zagrożenia, co jest bardzo niebezpieczne w przypadku zagrożeń rozwijających się długimi latami (nowotwory, miażdżyca itp.). Według dr Dąbrowskiej dieta warzywno-owocowa ma za zadanie uszczelnić jelita, a co za tym idzie zadbać o nasze zdrowie na długie lata.

Właściwości głodówki

Zadaniem głodówki w diecie dr Dąbrowskiej jest uruchomienie trawienia endogennego (wewnętrznego) poprzez odstawienie na bok pokarmów wysokoenergetycznych i budulcowych, czyli tłuszczów, białka oraz węglowodanów szybko wchłanialnych. Efektem tego jest to, że organizm pozbywa się niepotrzebnych złogów i zdegenerowanych tkanek, ponieważ są wykorzystywane jako źródło energii. W pierwszej fazie spalaniu ulegają tkanka tłuszczowa oraz zbędne komórki (zniszczone, schorowane, zmutowane i bogate w toksyny i metale ciężkie). Głodówka pozwala pozbyć się wszystkiego, co działa negatywnie na organizm, a także uruchomić naturalne mechanizmy samoleczenia.

etap I, czyli odtruwanie

Pierwszy etap diety doktor Dąbrowskiej może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Taki „rozstrzał” spowodowany jest tym, że każdy z nas ma inne potrzeby. Przyjmijmy, że ten etap powinien trwać od 10 do 40 dni. Każdego dnia możemy jeść tylko 600 kcal dziennie.

dieta dr dąbrowskiej co jeść

Oczyszczająca głodówka pozwala spożywać tylko warzywa niskoskrobiowe z takich gatunków jak korzeniowe, cebulowe, kapustne, liściaste, dyniowate i psiankowate. Oprócz warzyw możemy sięgać po niskocukrowe owoce, czyli jabłka, cytryny, grejpfruty lub jagody.

Warzywa powinno się jeść na surowo np. w formie sałatek i surówek. Ich gotowanie jest dozwolone, ale nie można używać tłuszczu, śmietany, a nawet jogurtu! To bardzo ważne, ponieważ jeden prosty błąd może zakończyć całą dietę.

Zalecane jest picie niskozmineralizowanej wody – najlepiej 2, 3 litry dziennie. Dozwolone są także herbaty, soki i koktajle warzywno-owocowe, ale najlepiej świeżo wyciskane. Popularne sklepowe soki nie są nigdy zalecane na diecie.

Produkty niedozwolone

  • Biała mąka
  • Biały cukier
  • Produkty wysoko przetworzone.

Jak to już bywa na głodówkach, w pewnym momencie można odczuć jej efekty – nieprzyjemne efekty. Sama Doktor Dąbrowska ostrzega przed nimi, ale wspomina również, że są krótkotrwałe. Jeśli będą odczuwalne dłużej niż 3 dni, należy zgłosić się do lekarza. Najczęstszymi objawami przy tej głodówce są ogólne osłabienie, nudności, ból głowy, wymioty oraz biegunka.

etap II, czyli wychodzenie z diety

Po oczyszczeniu organizmu doktor Ewa Dąbrowska zaleca zmienić nawyki żywieniowe i przejść na zbilansowaną dietę, która jest zupełnym przeciwieństwem głodówki, tzn. oprócz warzyw i owoców możemy sięgać po ziarna, kasze, orzechy, chleb razowy oraz produkty mleczne.

dieta dąbrowskiej etap 2

Zaleca się, żeby wychodzenie z diety trwało przynajmniej tyle samo co głodówka, a jeszcze lepiej będzie, jak potrwa to dwa razy dłużej.

Czego nie można jeść na diecie Dąbrowskiej?

Doktor Ewa Dąbrowska odradza spożywania przede wszystkim produktów wysoko przetworzonych z dużą ilością konserwantów. Chodzi między innymi o słodycze, alkohol, napoje gazowane, słone przekąski, żywność w proszku, sztucznie barwione produkty, produkty z białej mąki, żółty ser, mięso (w tym kiełbasa, kabanosy itp.) oraz kawę.

Zalety diety dr Ewy Dąbrowskiej

Przede wszystkim nie wymaga dużej dyscypliny i nie jest uciążliwa, co zwykle jest obecne przy głodówkach. Ciężko też o obecność nieprzyjemnych objawów jak drżenie rok, ssanie w żołądku czy senność. Dużą zaletą diety doktor Dąbrowskiej jest długie przeżuwanie warzyw, co sprawia, że posiłki trwają długo – dzięki temu organizm odnosi wrażenie, że nie brakuje nam pożywienia i w rezultacie nie powinniśmy czuć się głodni.

Kto może stosować dietę dr Ewy Dąbrowskiej?

Warto ponownie wspomnieć, że głównym założeniem diety jest oczyszczenie organizmu i przywrócenie w nim równowagi. Odchudzanie jest „tylko” efektem ubocznym. Można więc stwierdzić, że dieta doktor Ewy Dąbrowskiej nie jest wyłącznie dla osób, które walczą z nadwagą lub otyłością, lecz również dla osób, które narzekają na najróżniejsze dolegliwości.

Według dr Ewy Dąbrowskiej największe korzyści zdrowotne osiągną osoby, które:

  • Często łapią infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Do tego osoby, które cierpią na astmę, alergie, różne nietolerancje pokarmowe, bóle mięśniowe, migrenę, zapalenia wątroby, zespół suchego oka czy nawet trądzik
  • Cierpią na problemy natury hormonalnej – zaburzenia miesiączkowania, niedoczynność i guzki tarczycy, dolegliwości związane z menopauzą, nadmiar prolaktyny lub estrogenów, mięśniaki macicy, oraz torbiele jajników
  • Skarżą się na schorzenia neurologiczne – zaburzenia pamięci, pobudzenie, nerwice, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, udary niedokrwienne mózgu oraz padaczkę
  • Cierpią na zespół metaboliczny X, który dotyczy szczególnie osób z otyłością, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem, obrzękami, zakrzepicą lub chorobą wieńcową.

Najbardziej odczuwalne efekty stosowania diety doktor Ewy Dąbrowskiej to więcej energii, poprawa kondycji, polepszenie snu, poprawa kojarzenia, pamięci i nastroju. Dużo ludzi ogólnie mówi o „odmłodzeniu” dzięki diecie dr Dąbrowskiej. Nie zapominajmy też o ostatnim ważnym efekcie, czyli utraconym kilogramach.

Kto nie powinien stosować diety dr Dąbrowskiej?

Pamiętajmy, że dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej to głodówka, dlatego nie powinny korzystać z niej osoby w ciąży i karmiące, dzieci, młodzież oraz osoby z niedowagą.

O stosowaniu diety dr Dąbrowskiej mogą zapomnieć osoby chorujące na cukrzycę typu 1, nowotwory, gruźlicę, nadczynność tarczycy, niewydolność serca, nerek, wątroby i układu oddechowego, a także awitaminozę.

Do przeciwwskazań należą także schorzenia genetyczne i zakaźne, anoreksja, bulimia, a także depresja. Przed podejściem do restrykcyjnej diety (taka jest właśnie dieta dr Dąbrowskiej) mimo wszystko warto jest skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli stosujesz leki, koniecznie wybierz się do lekarza przed rozpoczęciem diety, ponieważ dieta doktor Ewy Dąbrowskiej może wpłynąć na wzmożone odczuwanie efektów ubocznych. Do głodówki należy byćdobrze przygotowanym, ponieważ zamiast poprawić swoje zdrowie (według założenia diety), możesz je tylko pogorszyć.

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej

W internecie można jadłospis na 7, 14 lub nawet 42 dni. Autorka diety podkreśla, że kuracja nie powinna zostać zastosowana tylko raz, ponieważ warto poświęcać 7 dni każdego miesiąca na tę zdrowotną głodówkę. Może być stosowana nawet krócej, ale najważniejsze jest to, żeby po zakończeniu oczyszczania organizmu przechodzić na zbilansowaną, zdrową dietę. Najpewniejsze jadłospisy znajdziesz w książce autorstwa dr Ewy Dąbrowskiej. Wiele osób decyduje się na połączenie diety z tabletkami wspomagającymi odchudzanie.

Więcej szczegółów o diecie doktor Dąbrowskiej znajdziesz na oficjalnej stronie ewadabrowska.pl.


Treści opublikowane w serwisie 10kg.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią profesjonalnej porady. Przed samodzielnym zastosowaniem informacji, które mogą mieć wpływ na stan Twojego zdrowia, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z wykorzystania informacji umieszczonych w serwisie.

Dagmara Nowak
Dagmara Nowak

Nazywam się Dagmara Nowak i ukończyłam dietetykę na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 roku. Dietetyką zainteresowałam się około 15 roku życia, ponieważ cierpiałam na sporą nadwagę. Zaczynałam od stosowania najdziwniejszych diet (głodówek), które tylko wyniszczały mój organizm. W końcu zaczęłam pozyskiwać wiedzę z zakresu dietetyki i uznałam, że tylko deficyt kaloryczny jest w stanie odmienić moje ciało i - udało się. Ponadto ukończyłam wiele kursów, zbierając ogromne ilości certyfikatów. Pomagałam już rodzinie i znajomym uporać się z dodatkowymi kilogramami, a teraz postanowiłam dzielić się swoją wiedzą z Internautami - stąd pomysł na tego bloga. W wolnych chwilach uwielbiam aktywnie spędzać czas, między innymi na kortach tenisowych czy na rowerze.

Artykuły: 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *