10kg.pl » Odchudzanie » Porady dietetyka » W jaki sposób obliczyć swoje BMI?

W jaki sposób obliczyć swoje BMI?

Kalkulator BMI, jest najszybszym sposobem na samodzielne sprawdzenie, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Dzięki niemu możemy w łatwy i szybki sposób określić stan tkanki tłuszczowej i ogólnej masy ciała. Pozwala on na sprawdzenie, czy nasz styl życia i dieta są dla nas odpowiednie. Koniecznie więc sprawdź jak obliczyć swoje BMI.

Czym jest wskaźnik BMI

Inaczej nazywany jest wskaźnikiem Queteleta. Służy on do oszacowania, czy masa ciała jest prawidłowa. Zaobserwowano, że masa ciała wzrasta wraz ze wzrostem wysokości ciała. Wskaźnik BMI jest sposobem na sprawdzenie, czy nasz styl życia jest prawidłowy, a organizm funkcjonuje we właściwy sposób. Często jest wykorzystywany przez lekarzy na wizytach kontrolnych, ponieważ jest pewnym i skutecznym sposobem na określenie stanu zdrowia. Jest to również metoda, która pozwala na zauważenie nawet najmniejszych odchyleń od normy. Co pozwala na szybkie zareagowanie i udanie się na wizytę do specjalisty, który może nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Obliczanie BMI jest niezwykle prostym działaniem matematycznym. Polega ono na podzieleniu masy ciała w kilogramach, na wysokość ciała w metrach. Dla młodszych osób stworzono oddzielny system z podziałem na centymetry. Dzięki czemu BMI stało się jeszcze dokładniejsze i znacząco ułatwiło wykonanie działanie.

Jak samemu obliczyć BMI

Do wykonania obliczenia BMI nie potrzebne są żadne badania lekarskie. Wszystkie potrzebne informacje do tego zadania są nam doskonale znane. Należy zaznaczyć naszą masę ciała, wzrost oraz płeć. To ostatnie jest niezwykle ważne, ponieważ kobiety mają mniejszą masę mięśniową niż mężczyźni. Ze względów fizjologicznych kobiety posiadają większą masę tłuszczową, która u mężczyzn jest znacznie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że wyniki wskaźnika BMI mężczyzny i kobiety o przybliżonej masie ciała i wzroście będą się diametralnie od siebie różnić. To co musimy zrobić, by obliczyć BMI, to podzielić naszą masę ciała, podaną w kilogramach przez wzrost, podany w centymetrach. Należy również wziąć pod uwagę, że nadwaga wykazana na wskaźników BMI zawsze oznacza podniesioną masę tkanki tłuszczowej. Trzeba pamiętać, że masa naszego ciała, to również mięśnie, gęstość kości i w większość są to predyspozycje genetyczne. Najbardziej niebezpieczne jest rozmieszczenie tłuszczu na narządach wewnętrznych. To wtedy konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Kalkulator BMI online

Jeśli zastanawiasz się jak obliczyć swoje BMI i nie wiesz jak zabrać się za rozwiązanie tego działania matematycznego, to ten problem skończył się już kilka lat temu. Teraz z łatwością znajdziesz internetowy kalkulator BMI, który da ci wiarygodne odpowiedzi. Wiele z nich jest tak dokładne, że są w stanie wskazać, czy twoja masa ciała jest w normie, czy bliżej ci do niedożywienia, czy nadwagi. Do wykonania takiego pomiaru jedyne co musisz widzieć to twoja waga i wzrost. Przed wykonaniem działania musisz zaznaczyć jaką masz płeć i wpisać jaka jest twoja waga oraz wzrost. Dzięki swobodnej możliwości sprawdzania wskaźnika BMI jesteś w stanie regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia.

Co może wykazać BMI

Jest to bardzo precyzyjne obliczenie matematyczne, które wskaże nam stan naszego zdrowia. Może z łatwością określić, czy klasyfikujemy się do osób z niedowagą, czy mamy nadwagę. Najlepszym wynikiem jest prawidłowa waga.

  • Jeśli nasza waga jest prawidłowa to wynik powinien być (18,5-224,99)
  • Jeśli cierpimy z powodu nadwagi to wynik wykaże więcej niż 25
  • Jeśli mamy niedowagę, to wynik będzie wykazywał mniej niż 18

Jednak to nie wszystko. Dzięki kalkulatorom BMI możemy dowiedzieć się, czy bliżej nam do niedowagi, czy nadwagi. Dzięki czemu będziemy wiedzieli jakie wprowadzić zmiany w zasadach odżywiania.kalkulator bmi online

BMI a wiek

Wraz z wiekiem zmniejsza się nasza masa mięśniowa i kostna. A zamiast tego wzrasta masa tkanki tłuszczowej. Niestety kalkulatory BMI nie biorą pod uwagę naszego wieku podczas obliczeń. Dlatego bardzo często wyniki starszych osób diagnozowane są jako prawidłowe, ale w rzeczywistości wcale takie nie są.

Profilaktyka BMI

Jeśli wynik obliczeń BMI wykazały, ze masz niedowagę to koniecznie wprowadź jak najszybciej zmiany w swojej diecie. Niedożywienie może prowadzić do wielu poważnych chorób, nawet nowotworów. Jednak osoby, których wynik wykazał wskaźnik ponad 30 powinny jak najszybciej udać się do lekarza. Konieczna będzie diagnostyka chorób niedokrwistości serca, cukrzycy, raka jelita i miażdżycy. Warto regularnie badać swoje BMI, by jak najszybciej zareagować, kiedy wynik pokazuje odchylenia od normy. Szybka diagnoza, reakcja oraz rozpoczęcie odpowiednich procedur leczenia mogą nam uratować życie. Wyniki, które wykazują małe odchylenia od normy nie powinny być powodem do niepokoju. W takich sytuacjach trzeba na bieżąco kontrolować BMI

Dagmara Nowak
Dagmara Nowak

Nazywam się Dagmara Nowak i ukończyłam dietetykę na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 roku. Dietetyką zainteresowałam się około 15 roku życia, ponieważ cierpiałam na sporą nadwagę. Zaczynałam od stosowania najdziwniejszych diet (głodówek), które tylko wyniszczały mój organizm. W końcu zaczęłam pozyskiwać wiedzę z zakresu dietetyki i uznałam, że tylko deficyt kaloryczny jest w stanie odmienić moje ciało i - udało się. Ponadto ukończyłam wiele kursów, zbierając ogromne ilości certyfikatów. Pomagałam już rodzinie i znajomym uporać się z dodatkowymi kilogramami, a teraz postanowiłam dzielić się swoją wiedzą z Internautami - stąd pomysł na tego bloga. W wolnych chwilach uwielbiam aktywnie spędzać czas, między innymi na kortach tenisowych czy na rowerze.

Artykuły: 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *