Jak schudnąć po porodzie? Odchudzanie po ciąży wcale nie musi być ciężkie – bez diety się nie obejdzie, ale może być ona bardzo przyjemna. Jeżeli jesteś jeszcze w ciąży, to bardzo dobrze, ponieważ odchudzanie po porodzie jest o wiele łatwiejsze i szybsze, jeżeli zadbasz o siebie w jej trakcie. Pierwsze 6 miesięcy jest idealne na zrzucenie kilogramów.
Nie martw się tym, że po porodzie masz parę kilogramów więcej czy nieidealne ciało. Według wielu naukowców to właśnie do 6 miesięcy od porodu ciało kobiety jest najlepiej dostosowane do tracenia kilogramów.
Ile można przytyć w czasie ciąży?
Nie da się tak po prostu nie przytyć w ciąży, ponieważ organizm musi stworzyć warunku dla dziecka. Mimo wszystko kobieta wcale nie musi bardzo dużo przytyć. Wszystko zależy od tego, jaka waga prezentowała się przed ciążą. Kobiety z nadwagą mogą przytyć mniej niż 10 kg, a kobiety z niedowagą nawet do 20 kg! Po porodzie warto odjąć sobie wagę dziecka, łożyska i wód płodowych. Często kobiety są zaskoczone, jak niewiele kilogramów zostało do zrzucenia.
Jak schudnąć po ciąży?
Najlepszym czasem jest pół roku od porodu, choć wiele źródeł podaje, że pełny rok również pozwala na te same możliwości. Specjaliści twierdzą, że bezpieczną granicą jest pół kilograma tygodniowo. Rzeczywistość wygląda tak, że odchudzanie od razu po porodzie przebiega bardzo łatwo, a efekty są szybko zauważalne. Z czasem będzie coraz trudniej, a przekroczenie 2 kg w miesiąc będzie graniczyć z cudem.
Nie musisz odchudzać się od razu po porodzie, a nawet nie powinnaś! Dopóki karmisz piersią, nie kombinuj ze swoim organizmem. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek. Skup się na dziecku. Bywa tak, że zbędne kilogramy w tym czasie znikają same, ale czasami trzeba sobie trochę pomóc.
Na pewno już kilka dni po porodzie będziesz stawać na wagę i sprawdzać, czy nic nie ubyło. Pierwszego tygodnia kobiety średnio tracą około 6 kg. Przez następne tygodnie waga samodzielnie powinna spadać – jest to naturalne. Warto to wykorzystać, ponieważ po około 6 miesiącach organizm zacznie wracać do stanu sprzed ciąży, a utrata kilogramów stanie się bardziej skomplikowana.
Liczne badania wykazują, że najlepszym czasem do odzyskania wagi sprzed ciąży jest pierwszy rok od porodu. Po tym czasie szanse na odzyskanie dawnej figury będą maleć. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak odzyskać wagę sprzed ciąży, koniecznie sprawdź poniższe rady.
Hormony pomogą?
Pierwsze miesiące od porodu są niesamowite pod względem odchudzania, ponieważ niektórzy momentalnie tracą nawet po 10-20 kg. W tym czasie należy żyć ze swoim organizmem w harmonii. Hormony odpowiadają za powstawanie tkanki tłuszczowej na czas ciąży, ale też mogą zadbać o to, żeby po ciąży te dodatkowe kilogramy zniknęły.
Jak nie zaczynać odchudzania po porodzie?
Jeżeli gdzieś obiła Ci się o uszy błyskawiczna dieta po porodzie, to koniecznie wybij ją sobie z głowy. Przede wszystkim ignorujemy głodówki i podejrzane środki na odchudzanie.
A jak zacząć?
Po ciąży przede wszystkim warto zapomnieć o słodyczach. Każdą słodkość można zastąpić zdrowymi owocami. Warto pić tylko wodę mineralną – wszelkie gazowane, słodkie napoje nie są wskazane. Na obiad dobrze jest wybrać najlepiej żywność z jak najmniejszą ilością tłuszczu – koniec z tłustymi mielonymi. Jasne pieczywo warto zastąpić ciemnym. No i oczywista oczywistość – warto zacząć ćwiczyć.
Zbilansowana dieta
Jak schudnąć po porodzie bez diety? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wierzyć w to i mieć nadzieję. Jednak po co, skoro można sobie pomóc. Jak tylko odpoczniesz po ciąży, przejdź na zdrową, zbilansowaną dietę. Oznacza to, że powinnaś jeść jak najmniej niezdrowej żywności na koszt żywności bogatej w mikroelementy (witaminy, minerały). Warto postawić na żywność, która dodaje energii oraz w pewnym stopniu wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.
Specjalnie zalecanymi produktami są produkty pełnoziarniste, kasze gruboziarniste, zielone warzywa, czerwona papryka, cytrusy (pomarańcza, grejpfrut), leśne owoce, pestki, ziarna oraz chude mięso.
Każdy dzień zaczynaj od śniadania
Śniadanie powinno zostać zjedzone około pół godziny od przebudzenia. To sprawi, że Twój metabolizm nabierze odpowiedniego tempa oraz zatrzyma odkładanie tłuszczu. Przed śniadaniem pozwól swojemu organizmowi dobrze się przebudzić. To pozwoli dobrze wszystko strawić i lepiej przyswoić wartości odżywcze.
Jedz regularnie mało, ale często
Każdego dnia na zbilansowanej diecie powinno się spożywać 4-5 posiłków. Najlepiej 5 co 3 godziny. To powoduje, że organizm nie odkłada tkanki tłuszczowej. Posiłki nie powinny być duże. Postaraj się używać mniejszych talerzy – to trik często wykorzystywany w odchudzaniu. Małe posiłki, ale jedzone często pozwalają zapomnieć o wilczym apetycie.
Pij regularnie wodę
W diecie nawodnienie jest bardzo ważne. Każdego dnia na macierzyństwie trudno jest o wszystkim pamiętać, dlatego często jemy i pijemy mniej, bo nie zawsze jest na to czas. Jednak jest to bardzo ważne, dlatego warto poświęcić tę chwilę, by zjeść mały posiłek oraz dodatkowo się nawodnić. Człowiek składa się w blisko ¾ z wody. Każdego dnia powinniśmy wypijać około 2 l wody. W innym wypadku organizm może nie działać najlepiej.
Picie 2 l wody to nie jest głupia zasada ustanowiona tak po prostu. Dzięki temu nawykowi przyspieszasz metabolizm, a nawet redukujesz cellulit wodny. Paradoksalnie to właśnie, kiedy nie pijemy wody, zalega ona w organizmie – organizm w ten sposób chroni się przed jej brakiem i tworzy zapasy.
Nie unikaj aktywności fizycznej
Od razu po porodzie ciężka aktywność fizyczna nie jest wskazana. Pierwsze 2 tygodnie to regeneracja organizmu – musisz odpocząć. To nie oznacza, że całe 14 dni masz spędzić na kanapie. Wskazane są spacery czy lekkie ćwiczenia rozciągające. Jest to idealne zadbanie o organizm i przygotowanie się do zrzucenia zbędnych kilogramów.
Uwaga! Po cięciu cesarskim nie powinno się nadwyrężać okolic brzucha.
Średnio po miesiącu kobiety mogą już zaczynać uprawianie bardziej wymagającej aktywności fizycznej. Na samym początku świetnie sprawuje się pilates, który odciąża kręgosłup i spala kalorie. Dobrze sprawdzą się również ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia na brzuch można wprowadzić dopiero po około dwóch miesiącach od narodzin dziecka.
Wykorzystaj naturalne spalacze tłuszczu
Szybkie odchudzanie po porodzie mogą wspomóc naturalne spalacze tłuszczu, które są łatwo dostępne. Najbardziej powszechne to czerwona herbata, cynamon, karkuma czy imbir. Jeżeli nadal karmisz piersią, to wstrzymaj się z dużymi ilościami takich składników.
Podczas karmienia piersią nie sięgaj również po żadne suplementy wspomagające odchudzanie. Dopiero po zakończeniu możesz zacząć stosować takie środki.
Nie zapominaj o regeneracji
Przede wszystkim dobrze odpocznij po porodzie. Przez pierwsze dwa tygodnie nawet nie myśl o odchudzaniu. Regeneruj się. Śpisz po 8 godzin. Paradoksalnie taki odpoczynek ma to bardzo korzystny wpływ na utratę kilogramów.
Sen odgrywa ważną rolę podczas odchudzania po ciąży. W jego trakcie wszystkie procesy regeneracyjne zachodzą w szybszym tempie. Regularny sen pomaga w redukcji tłuszczu oraz budowie masy mięśniowej – oczywiście o ile przed snem wykonaliśmy trening.
Dzięki za te porady bo dużo mi dały, proszę o więcej wiedzy dla „początkujących” z pewnością będę czekała. 🙂
Super! Pozdrawiam 😉
Mojej mamie na 42 urodziny kupiłam suplement keto actives i o dziwo zaskoczyło mnie jak przez dłuższy czas nie mogła schudnąć, a tu po miesiąciu schudła 5 kg więc w końcu udało się coś zrobić z jej nadwagą, na którą ciągle narzekała i męczyło mnie to, że ciągle o tym wspominała. Powodzenia z odchudzaniem i wytrwałości życzę 😉