10kg.pl » Odchudzanie » Porady dietetyka » Zasady zdrowego odchudzania – Punkt 7 szokuje!

Zasady zdrowego odchudzania – Punkt 7 szokuje!

Przed rozpoczęciem odchudzania warto dowiedzieć się jakie są najważniejsze zasady, by w sposób zdrowy stracić na wadze. Często nam się wydaje, że dobrze wiemy jak się odchudzać – przede wszystkim kobiety tak uważają. Rzeczywistość jest jednak inna i wiele osób już na początku odchudzania popełnia podstawowe błędy. Efektowne odchudzanie jest możliwe w momencie gdy szanujemy swoje ciało. Nie ma co ukrywać, że powszechnie stosowane diety cud nie są skuteczne i zdrowe, a mimo to wiele osób je stosuje. Takie diety dają drobne efekty, ale po wszystkim i tak czeka efekt jojo. Najlepszy sposób na odchudzanie? Zdecydowanie racjonalna dieta! Zdrowe odchudzanie wcale nie jest wymagające i skomplikowane. Wyeliminuj złe nawyki i zastąp je tymi dobrymi.

Każdy byłby szczupły gdyby odchudzanie było proste.

Aby stracić kilogram masy ciała w ciągu miesiąca, należy ograniczyć dzienną ilość kalorii o 300. To chyba niewiele, prawda? Jeżeli doliczymy do tego codzienny trening spalający kolejne 300 kcal, to w ciągu sześciu miesięcy możesz stracić do 10 kilogramów samego tłuszczu. Skoro to takie proste, to dlaczego wiele prób odchudzania kończy się niepowodzeniem? Głównie przez brak wiedzy i nieświadome nieprzestrzeganie podstawowych zasad.

1. Postaw na zdrową dietę

Dobra dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa. W zasadzie nie ma jednej idealnej diety, ponieważ różnimy się i mamy inne wymagania względem diety. Jednak podstawą jest wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych. Zdrowa dieta nie pozwala na głód – 5 lekkich pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia dba o to, ale nie przyczynia się do powstawania tkanki tłuszczowej.zdrowa dieta

Spędzając czas w sklepie czytaj etykiety produktów. Dzięki temu świadomie możesz wybrać produkty potencjalnie najmniej kaloryczne.

Czas odchudzania to również wiele wyrzeczeń: słodycze, fast-foody, słone przekąski – itd… na pewno wiesz co jeszcze można do tego zaliczyć – powinny pójść w odstawkę na rzecz pełnowartościowych posiłków.

2. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Ruch pozwala nie tylko spalić kalorie, ale dobrze dba o nasze zdrowie. Dzięki codziennej aktywności fizycznej nie tylko szybciej schudniesz, ale także będziesz mieć lepsze samopoczucie, a Twoja pewność siebie znacznie wzrośnie. Najważniejsze jest regularność. Ćwicz codziennie ile dasz radę – 20, 30, 60 minut… Kiedy zaliczysz bardzo wykańczający trening pozwól sobie kolejnego dnia na odpoczynek, by mięśnie się zregenerowały. Jeśli treningi nie są zbyt długie, rób je codziennie.aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to nie tylko ćwiczenia odchudzające. To także codzienny spacer, jazda na rowerze, pływanie, a także zajęcia fitnessu czy aerobicu. Najważniejsze jest, by podczas odchudzania nie prowadzić siedzącego trybu życia. Staraj się na co dzień unikać jazdy windą, jeżeli używasz komunikacji miejskiej zacznij wysiadać przystanek wcześniej… To niewielkie czynności, ale bardzo pomocne.

3. Pięć posiłków dziennie

Każdego dnia powinno się spożywać po 5 posiłków – każdy co około 3-4 godziny. Co prawda już 4 posiłki pozwalają na zdrowy tryb życia, ale uważamy, że system „śniadanie – II śniadanie – obiad – podwieczorek – kolacja” jest najlepszy. Każdy posiłek powinien być bogaty w białko, węglowodany i warzywa, a każdy z tych składników powinien być 1/3 całości. O wiele lepiej jest jeść częściej, ale mniej, ponieważ w ten sposób nie głodzimy się, a organizm nie odkłada tłuszczu. Kto by pomyślał, że jedząc często można schudnąć. ✌️

Cenna rada: do posiłków używaj mniejszych talerzy. Dzięki temu nie odniesiesz wrażenia, że zbyt mało jesz.

4. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie powinno być zjedzone maksymalnie do godziny od obudzenia się. Pozwala to zapobiec przed wahaniem poziomu glukagonu i insuliny. Śniadanie pobudza metabolizm oraz daje niezbędną energię na cały dzień. Dzięki śniadaniu będziesz odczuwać mniejszy głód, a to spowoduje, że do kolejnych posiłków podejdziesz racjonalnie.

5. Nie podjadaj ‼️

Podjadanie to droga donikąd. Nawet najlepsza dieta i plan treningowy ułożony przez specjalistę nie pozwolą Ci schudnąć jeśli podjadasz. „To tylko mała czekolada. Nic mi się nie stanie” – Błąd, błąd i jeszcze raz błąd… Jeśli każdego dnia będziesz sięgać po małe przekąski pomyśl ile to zbędnych kalorii w ciągu miesiąca. Jeśli podjadasz, nie schudniesz. Jeśli odczuwasz zbyt często głód, warto pomyśleć nad produktami bogatymi w błonnik, który utrzymuje sytość przez długi czas.

6. Codziennie pij minimum 1,5 l wody

Bez wody nasze organizmy nie mogłyby funkcjonować, dlatego musi być ciągle uzupełniana. Samo jej picie przyspiesza metabolizm o ponad 2%! Kiedy waga delikatnie wzrośnie po rozpoczęciu regularnego nawadniania nie popadaj w panikę – jest to całkowicie normalna reakcja dzięki prawidłowemu nawodnieniu organizmu.

7. Głodówka to droga donikąd

Możliwość utraty wielu kilogramów w możliwie najszybszym czasie jest ogromną pokusą, której ulega mnóstwo osób. Głodówka rzeczywiście pozwala stracić na wadze dzięki odstawieniu posiłków w bok na parę dni, ale jest to bez sensu, ponieważ efekty trwają bardzo krótko. Faktycznie podczas głodówki zostaje spalana tkanka tłuszczowa – organizm czerpie z niej potrzebną energię w momencie gdy przestajemy dostarczać ją od zewnątrz. Dodatkowo głodówka usuwa wodę z organizmu. Jest to sposób odchudzania co najwyżej dobry przed ważnym spotkaniem, by wcisnąć się w ulubioną sukienkę. Chociaż… jednak nie. Ten sposób odchudzania nigdy nie jest dobry! Głodówka osłabia organizm i powoduje, że mamy gorsze samopoczucie. Po jej zakończeniu kolejna próba odchudzania będzie trudniejsza, a do tego pojawi się efekt jo-jo.głodówka

8. Nie zniechęcaj się

W momencie gdy nie widzimy efektów po ciężkiej pracy – nawet już po tygodniu – zaczynamy się zniechęcać aż w końcu całkowicie rezygnujemy z odchudzania. Nie rób tego, pamiętaj! Najważniejsza jest regularność w ćwiczeniach i trzymanie się pewnych zasad odchudzania. W jaki sposób można sobie pomóc w takich chwilach? Przestań się codziennie ważyć. Rób to raz w tygodniu – na przykład w niedzielę rano. Z dnia na dzień waga nie będzie gwałtownie spadać. Mało tego… dzisiaj może być nawet większa niż wczoraj.

Dagmara Nowak
Dagmara Nowak

Nazywam się Dagmara Nowak i ukończyłam dietetykę na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 roku. Dietetyką zainteresowałam się około 15 roku życia, ponieważ cierpiałam na sporą nadwagę. Zaczynałam od stosowania najdziwniejszych diet (głodówek), które tylko wyniszczały mój organizm. W końcu zaczęłam pozyskiwać wiedzę z zakresu dietetyki i uznałam, że tylko deficyt kaloryczny jest w stanie odmienić moje ciało i - udało się. Ponadto ukończyłam wiele kursów, zbierając ogromne ilości certyfikatów. Pomagałam już rodzinie i znajomym uporać się z dodatkowymi kilogramami, a teraz postanowiłam dzielić się swoją wiedzą z Internautami - stąd pomysł na tego bloga. W wolnych chwilach uwielbiam aktywnie spędzać czas, między innymi na kortach tenisowych czy na rowerze.

Artykuły: 34

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *