10kg.pl » Odchudzanie » Żywienie » Zielona kawa na odchudzanie: Jak działa i czy warto stosować

Zielona kawa na odchudzanie: Jak działa i czy warto stosować

Zielona kawa na odchudzanie jest stosowana od bardzo dawna i raczej na nikim ten sposób nie robi większego wrażenia. Co jednak sprawiło, że stała się cudem dietetycznym i przede wszystkim – czy to naprawdę działa?

Pierwszy raz głośno zrobiło się o tym sposobie na odchudzanie w 2012 roku dzięki programowi Dr. Oz, gdzie stwierdzono, że ekstrakt z zielonej kawy sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Wówczas padła dość odważna teza mówiąca, że nie potrzeba żadnej diety ani aktywności fizycznej, aby stracić na wadze – wystarczy samo stosowanie kawy.

Zieloną kawę możemy dzisiaj stosować w wielu formach. Zdecydowanie najpopularniejszą metodą suplementacji są kapsułki. Mówiąc „zielona kawa”, na pewno przychodzi nam na myśl specjalnie przygotowany napar z niepalonych ziaren kawy, ale raczej niewiele osób po taki sięga z myślą o odchudzaniu.

Szczególnie w ostatnich latach kawa surowa zyskała na popularności. Jednak nie tylko osoby na diecie sięgają po ten składnik, ponieważ jest także świetnym substytutem dla osób, które z powodu szkodliwych substancji nie mogą sięgać po tradycyjną kawę paloną.

Jednak największą popularność kawa zielona zawdzięcza swoim właściwościom zdrowotnym i wspomagającym odchudzanie. Czy zielona kawa rzeczywiście może mieć wpływ na kontrolę wagi i jeśli tak, to czy nie zagraża zdrowiu? Warto wziąć pod uwagę fakt, że surowa kawa nie została jeszcze w 100% przebadana. Mimo upływu lat nadal dowiadujemy się bardzo ciekawych faktów na jej temat.

Zielona kawa – co to jest?

Kawa to roślina, która należy do rodziny marzanowatych i sięga nawet do 7 m wysokości. Jest wiecznie zielona, a naturalnie występuje na terenach międzyzwrotnikowych. – Podaje Wikipedia.org

Kwiat kawy jest niewielki białego koloru. Natomiast owoce przez wielu nazywane są „mięsistymi jagodami” i potrafią przybierać różne barwy – czerwoną, żółtą i purpurową. W środku tych owoców znajdują się pestki, które wykorzystuje się do produkcji kawy, którą znamy ze sklepowych półek.

Jak powstaje zielona kawa?

Do produkcji zielonej kawy wykorzystuje się owoce drzewa kawowego, które kwitną w błyskawicznym tempie – zaledwie w kilka dni! Ogromnym atutem w uprawie jest fakt, że może zakwitać nawet kilka razy do roku.

Dojrzałe owoce drzewa kawowego przybierają postać czerwonej jagody, która przypomina nasze polskie wiśnie. W każdym owocu znajdują się dwa nasiona, które wydobywa się poprzez suszenie na słońcu, a następnie łuskanie maszynowe. Możliwe jest także ich wydobycie poprzez specjalny proces oddzielenia nasion od miąższu z użyciem dużej ilości wody.

Kiedy nasiona zostały wydobyte, następuje proces fermentacji, który może trwać nawet do 60 godzin. Następnie wszystko należy posortować, wysuszyć, a nawet opcjonalnie wypolerować. W ten oto sposób uzyskuje się zieloną kawę, której przypisuje się niesamowite właściwości zdrowotne i nie tylko.

Zielona kawa w porównaniu do kawy palonej

Pierwsza różnica widoczna gołym okiem to kolor ziaren. Kawa, która nie została poddana procesowi palenia, posiada naturalny zielony kolor.

Czarna kawa przez obróbkę termiczną traci wiele cennych właściwości. Zielona kawa to źródło przede wszystkim cennych nielotnych związków oraz kwasu chloragenowego, który w połączeniu z kofeiną staje się naturalnym spalaczem tłuszczu.

Skoro naturalna kawa niepalona jest aż tak niesamowita, to dlaczego ludzie na całym świecie wybierają kawę paloną? Odpowiedź jest bardzo prosta – smak.

Smak zielonej kawy

Pomimo niesamowitych właściwości prozdrowotnych, jakie oferuje zielona kawa, jej smak dla wielu osób może okazać się bardzo rozczarowujący. Nie bez powodu ktoś kiedyś wpadł na pomysł, żeby surową kawę zacząć wypalać. Niestety, tradycyjna kawa palona nie posiada już tak szerokich właściwości.

Zielona kawa jest pozbawiona charakterystycznego aromatu, a do tego jest nieco kwaśna i mdła. Na szczęście istnieją różne formy zielonej kawy, które można śmiało polubić za brak brzydkiego smaku czy zapachu. Często są tworzone z myślą o osobach na diecie i posiadają dodatkowe składniki, które wspomagają utratę kilogramów.

Zielowa kawa – Jak dobrze ją parzyć?

Zieloną kawę można kupić w postaci zmielonej oraz całych ziaren. Nasiona najlepiej rozdrabniać moździerzem. Na jedną porcję (250 ml) najlepiej wykorzystać dwie łyżeczki kawy i zalać ją wodą o temperaturze nie większej niż 90 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna wody nie powinna być niższa niż 85 stopni Celsjusza. Należy odczekać około 5 minut od zalania wodą – chociaż niektóre źródła mówią nawet o 10 minutach. Zaskakujące jest, że zieloną kawę można zaparzyć także z całych ziaren i to aż trzykrotnie.

Jak zmielić ziarna zielonej kawy?

Surowe ziarna kawy są bardzo twarde i aby nie uszkodzić młynka warto najpierw jest je samodzielnie trochę rozdrobnić – chociażby za pomocą moździerza. Dopiero po rozdrobnieniu możemy zmielić kawę w młynku – zdecydowanie odbije się to pozytywnie na jego żywotności.

Łatwiejszym sposobem – dla leniwych – jest zakup mielonej zielonej kawy lub (o ile to możliwe) poproszenie o zmielenie przy zakupie.

W czym parzyć zieloną kawę?

Do parzenia zielonej kawy można zastosować Aeropress, zaparzacz tłokowy lub zwykły kubek. Tak naprawdę nie ma znaczenia, w czym kawa zostanie zaparzona. O wiele większe znaczenie ma temperatura. Zielona kawa nie powinna być parzona za pomocą ekspresów ciśnieniowych ze względu na zbyt wysoką temperaturę!

W jakiej temperaturze parzyć zieloną kawę?

Temperatura wody ma bardzo duże znaczenie. Zamiast mierzyć temperaturę „na oko”, warto zainwestować w dobry termometr. Parzenie zielonej kawy wrzątkiem jest totalnie bez sensu, ponieważ pozbawia surową kawę jej właściwości. Temperatura wody dla kawy surowej nie powinna być większa niż 90 stopni Celsjusza i mniejsza niż 85 stopni Celsjusza.

Jak dawkować zieloną kawę i jak często ją pić?

Dawkowanie kawy surowej to kwestia indywidualna, aczkolwiek na samym początku zaleca się 2 lub maksymalnie 3 łyżeczki. Zaleca się dwie filiżanki dziennie naparu z zielonej kawy. Dla lepszego smaku kawę można bez przeszkód doprawiać cukrem, cynamonem, kardamonem i nie tylko.

Zielona kawa – wartości odżywcze

100 g zielonej kawy dostarcza około 14 kcal i 3,3 g węglowodanów. Nie da się ukryć, że dla osób na diecie są to bardzo korzystne wartości.

Zielona kawa dodatkowo zawiera wiele cennych składników. Oprócz kwasu chlorogenowego zaliczamy kwas salicylowy, a także witaminy takie jak kwas foliowy, witamina B1, witamina B2, witamina B12 oraz kwas pantotenowy. Kawa surowa to również cenne źródło składników mineralnych takich jak potas, wapń, sód, żelazo, magnez, miedź i cynk.

Zielona kawa na odchudzanie

Czy zieloną kawę rzeczywiście można nazwać skutecznym sposobem na odchudzanie? W ostatnich latach stała się prawdziwym hitem z uwagi na swoje właściwości, a w Internecie można przeczytać nawet historie ukazujące niesamowite efekty przed i po. Co sprawia, że zielona kawa jest tak często wybierana przez osoby na diecie?

Dlaczego zielona kawa wspomaga odchudzanie?

Zielona kawa to przede wszystkim świetny suplement diety w postaci witamin i minerałów. Zawiera między innymi kwas salicylowy i pantotenowy. Poza tym witaminy B1, B2 czy B12 oraz minerały jak wapń, potas, sód, magnez, cynk i miedź.

Kwas chlorogenowy

To nie jednak obecność tych składników sprawia, że zielona kawa wspomaga odchudzanie. Składnikiem o najsilniejszych właściwościach jest kwas chlorogenowy, który ma niesamowite właściwości:

 • Jest silnym antyoskydantem – chroni komórki przed uszkodzeniami,
 • Działa przeciwutleniająco lepiej niż zielona herbata – dzięki temu może zapobiegać nowotworom i chorobie niedokrwiennej serca,
 • Poprawia czułość komórek na insulinę
 • Zmniejsza przyswajanie cukrów w przewodzie pokarmowym
 • Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne
 • Zmniejsza ilość glukozy we krwi – bardzo pomocna właściwość dla osób na diecie!

Kiedy kwas chlorogenowy jest przyjęty do organizmu wraz z kofeiną, to dochodzi do zmniejszenia przyswajalności glukozy z pokarmu. To może spowodować, że przyswojona glukoza nie przyczyni się do zwiększenia tkanki tłuszczowej.

Kwas chlorogenowy na odchudzanie

Zielona kawa jest najbogatszym źródłem kwasu chlorogenowego i regularnie stosowana może stymulować procesy metaboliczne – tym samym przyczyniając się do utraty kilogramów. Działanie kwasu chlorogenowego potwierdzają także liczne badania przeprowadzone z udziałem zielonej kawy.

Badania nad skutecznością zielonej kawy

Przeprowadzono już mnóstwo badań i eksperymentów nad właściwościami wspomagającymi odchudzanie zielonej kawy i trzeba przyznać, że jest dobrym suplementem diety, który potrafi zrobić różnicę. Oto udokumentowane badania.

„Zastosowanie ekstraktu z zielonej kawy jako suplementu odchudzającego” Igho Onakpoya, Rohini Terry, Edzard Ernst; 31 sierpnia 2010

Celem tego badania jest ocena skuteczności ekstraktu z zielonej kawy (GCE) jako suplementu odchudzającego, z wykorzystaniem danych z badań klinicznych na ludziach. Wynik metaanalityczny ujawnia znaczącą różnicę masy ciała w GCE w porównaniu z placebo – średnia różnica to blisko 2,5 kg na korzyść zielonej kawy. Specjaliści jednak stwierdzili, że wynik badania jest obiecujący, ale mimo wszystko potrzeba bardziej rygorystycznej próby w celu przydatności ekstraktu z zielonej kawy jako narzędzia wspomagającego odchudzanie. Link do badania – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943088/

„Ekstrakt z zielonej kawy zmniejsza otyłość poprzez zmniejszenie tkanki tłuszczowej u otyłych myszy z wysoką zawartością tłuszczu” 30 maja 2016

Na badanych myszach stosowano dietę wysokotłuszczową przez okres czterech tygodni. Część myszy dodatkowo spożywała ekstrakt z zielonej kawy. Okazało się, że ekstrakt z surowej kawy znacznie zmniejszył przyrost masy ciała, masy wątroby, masy białej tkanki tłuszczowej z regulacją hormonów lipolizy tkanki tłuszczowej (leptyna i adiponektyna). Myszy na diecie wysokotłuszczowej w połączeniu z zieloną kawą miały niższą masę tłuszczu w porównaniu do myszy karmionych wyłącznie dietą wysokotłuszczową. Link do publikacji – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1995764516301067

Badania jednoznacznie nie potwierdzają działania zielonej kawy na ludziach, mimo że wpływa ona na utratę kilogramów jako suplement obok diety  – co widać po drugim badaniu. Większość z nich kończy się stwierdzeniem, że potrzeba więcej prób, by stwierdzić, że kawa odchudza. Jednakże opinie użytkowników kawy surowej są zwykle pozytywne, dlatego trzeba samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zacząć ją pić. Jest to naturalny środek, dlatego nie powinien mieć złego wpływu na zdrowie. W każdej chwili można go odstawić. Spróbować warto!

Czy zielona kawa odchudza?

Skuteczność zielonej kawy została już potwierdzona przez część naukowców, ale mimo to nadal nie można powiedzieć, że na pewno zapewnia trwałą utratę masy ciała. Nie powinna być traktowana jako substancja odżywcza, a jedynie suplement diety. Jako środek wspomagający spisuje się świetnie, ale należy pamiętać, że dieta i aktywność fizyczna to podstawa.

Samo przyjmowanie zielonej kawy nie sprawi, że kilogramy znikną. Potrzebna jest dieta i wysiłek fizyczny. Natomiast regularne stosowanie surowej kawy może przyczynić się do uzyskania lepszych efektów.

Zielona kawa na odchudzanie w tabletkach

Suplementy diety są dzisiaj bardzo popularne i taki stan potrwa jeszcze bardzo długo. Do wyboru mamy wiele propozycji od  różnych producentów, ale warto wybierać zieloną kawę w tabletkach od pewnych firm, nawet jeśli kosztuje trochę więcej, ponieważ daje nam to gwarancję pewnego działania. Niektórzy producenci wykorzystują popularność kawy niepalonej i zarabiają na naiwności nieświadomych klientów. Zazwyczaj takie kapsułki zawierają znikome ilości zielonej kawy.

Dla osób, które odchudzanie łączą z zieloną kawą, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kapsułki Green Coffee 5K, które zawierają maksymalną dawkę zielonej kawy w stężeniu 5000 mg.

Regularne stosowanie pozwala na sprawniejsze spalanie tkanki tłuszczowej nawet z najtrudniejszych miejsc, a dodatkowo kapsułki przyspieszają metabolizm, ograniczają apetyt, a także dodają energii.

Green Coffee 5K to suplement diety z najwyższą dawką zielonej kawy na rynku, który:

 • Zmniejsza głód – Green Coffee 5K pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, co powoduje, że apetyt spada, a sytość po posiłkach znacznie się wydłuża,
 • Dodaje energii – preparat błyskawicznie dodaje energii na cały dzień, dlatego o wiele łatwiej zabrać się za aktywność fizyczną,
 • Przyspiesza metabolizm – tempo przemiany materii wraz z wiekiem spada, a do tego przyczynia się również zła dieta. Dzięki Green Coffee 5K możemy uporządkować działanie układu trawiennego, a także przyspieszyć metabolizm, co na pewno ułatwi spalanie tkanki tłuszczowej
 • Ułatwiają spalanie tłuszczu – dzięki tak dużej zawartości kawy w kapsułkach możliwe jest to, co niemożliwe jest dla wielu innych suplementów. Dzięki Green Coffee 5K możliwe jest usunięcie tłuszczu nawet z najtrudniejszych miejsc.

Wiele osób doceniło już działanie Green Coffee 5K. Obecnie prawdopodobnie nie ma lepszego suplementu na bazie zielonej kawy, dlatego warto zainteresować się tym produktem, tym bardziej że oficjalny sklep oferuje bardzo atrakcyjne zniżki oraz gwarancję zwrotu pieniędzy.

Zielona kawa – Właściwości surowej kawy

Skuteczność zielonej kawy została już potwierdzona naukowo. Kwas chlorogenowy potrafi ograniczyć wchłanianie glukozy z pożywienia o 7%, ale według naukowców, aby zielona kawa mogła w pełni działać, potrzebna jest dieta i aktywność fizyczna.

Zielona kawa może mieć także właściwości antyrakowe ze względu na fakt, że kwas chlorogenowy jest przyciwutleniaczem, który walczy z wolnymi rodnikami i usuwa z organizmu metale ciężkie. Mówi się, że kawa surowa może zatrzymywać i opóźniać rozwój zmian nowotworowych na wczesnych etapach choroby.

Zielona kawa ma bardzo szerokie właściwości. Między innymi chroni wątrobę, wzmacnia odporność i zwiększa produkcję przeciwciał. Zielona kawa zawiera również wiele innych polifenoli, dlatego działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie!

Zielona kawa – efekty stosowania

Gdyby proces wypalania ziaren kawy nie pozbawiał jej cennego kwasu chlorogenowego, każdego dnia większość z nas piłaby napój wspomagający odchudzanie. Niestety, ale kwas chlorogenowy dostępny jest tylko w surowej kawie. Regularne jej stosowanie wpływa na zmniejszenie odkładania cukru, co, krótko mówiąc, prowadzi do sprawnego spalania tkanki tłuszczowej oraz poprawy pracy układu trawiennego.

Co więcej, regularne picie zielonej kawy działa jak naturalny detox – podaje serwis webmd.com. Może oczyścić organizm ze wszystkich szkodliwych złogów i toksyn, przez które nie czujemy się najlepiej. Zielona kawa może znacznie poprawić samopoczucie! Surowa kawa spożywana codziennie może mieć również wpływ na układ immunologiczny (odpornościowy). Takie działanie na pewno docenimy w codziennym życiu.

Dodatkowo kwas chlorogenowy zaliczany jest do przeciwutleniaczy, który może mieć wpływ na opóźnienie rozwoju wielu groźnych chorób. Niektóre źródła podają, że zdolności antyoksydacyjne kwasu chlorogenowego są lepsze od Witaminy C. Może on również mieć wpływ na zwiększenie produkcji przeciwciał, które przekładają się bezpośrednio na odporność całego organizmu. Dzięki kwasowi chlorogenowemu zielona kawa ma również działanie żółciotwórcze i żółciopędne, dlatego skutecznie chroni wątrobę!

Zielona Kawa – skutki uboczne i przeciwwskazania

Stosowanie zielonej kawy na ogół jest bezpieczne, ponieważ nie zawiera żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Jednak efekty uboczne mogą pojawić się w niektórych przypadkach  i ma tu nic dziwnego, ponieważ nawet picie wody może prowadzić do skutków ubocznych w niektórych przypadkach.

Skutki uboczne

Skutki uboczne zielonej kawy są związane ściśle z kofeiną, której umiarkowane spożycie nie powinno nikomu zaszkodzić, ale przy jej nadużywaniu można zacząć odczuwać nieprzyjemne skutki uboczne. Nadużywanie zielonej kawy może prowadzić do problemów ze snem, nadciśnienia i lęku. – podaje healthline.com

Przekroczenie dziennej dawki kofeiny może prowadzić do:

 • Przyspieszonego oddechu
 • Niestrawności
 • Nadpopudliwości
 • Bezsenności
 • Nierwowości i niepokoju.

Zdarza się również, że nadmierne picie kawy może być przyczyną dzwonienia w uszach i bólu głowy. PoradnikZdrowie.pl pisze: „Dla dorosłej osoby bezpieczna dawka kofeiny to poniżej 300 mg na dobę. Powyżej 500 mg jest już uznawane za przedawkowanie, zaś powyżej 2000 mg – za zatrucie kofeiną”.

Część skutków ubocznych związanych z zieloną kawą na szczęście można znacznie ograniczyć dzięki suplementacji witaminą B.

Przeciwwskazania

Ze względu na obecność kofeiny szczególną uwagę powinny zachować osoby z nadciśnieniem tętniczym. Warto pamiętać, że niefiltrowane ziarna kawy zawierają takie składniki jak diterpeny, które mogą mieć negatywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, a także zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca.

Częste przyjmowanie zielonej kawy w krótkich interwałach czasu może prowadzić do wzrostu poziomu homcysteriny i wielu innych aminokwasów, które wpływają na wzrost ryzyka chorób układu krążenia, co wraz z czasem może przyczynić się do powstawania zmian miażdżycowych.

Niektóre badania podają, że zbyt częste stosowanie zielonej kawy może mieć negatywny wpływ na proces metabolizmu cukru, a także powodować chwilowe wahania jego poziomu. Nasuwa się tu powiedzenie „Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem”.

Poza tym zielonej kawy powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Kawa surowa ma całkiem silne działanie, dlatego ryzyko negatywnej reakcji organizmu znacznie wzrasta. Zielona kawa nie jest wskazana również u osób z biegunką, a także u osób cierpiących na jaskrę ze względu na wzrost ciśnienia krwi.

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego również powinny zapomnieć o zielonej kawie, ponieważ może to doprowadzić do wielu problemów trawiennych.

Surowa kawa działa moczopędnie dlatego może wypłukiwać ważne minerały, takie jak magnez i wapń, które są niezbędne przy odbudowie kości, dlatego osoby cierpiące na osteoporozę powinny zachować szczególną rozwagę. Niedobory oczywiście można uzupełniać za pomocą suplementacji.

Zielona kawa – opinie

Zielona kawa jest stosowana już od wielu lat. Niektórzy piją ją nawet zamiast kawy palonej. Nie każdy jednak pije zieloną kawę, ponieważ posiada bardzo specyficzny smak, który albo się lubi, albo nienawidzi. Wiele osób sięga po kapsułki z zieloną kawą – głównie osoby na diecie.

Ostatnio na Facebooku powstaje coraz więcej różnych grup poświęconych zdrowemu stylowi życia. Poruszane są tam różne tematy, również te o zielonej kawie. Wielu użytkowników uważa, że zielona kawa może pomóc przy odchudzaniu, ale bez diety będzie to niemożliwe, dlatego należy traktować ją tylko jako suplement diety.

Opinie z forum o zielonej kawie

Szczególnie na takich forach jak Wizaż i Kafeteria istnieje wiele tematów poświęconych zielonej kawie. Użytkownicy polecają z własnego doświadczenia przetestowanie surowej kawy na własnej skórze. Można ją kupić w Internecie i dowolnym sklepie z kawą, dlatego przetestowanie jej wcale nie jest drogie.

Opinie o tabletkach z zieloną kawą

Niektórzy użytkownicy podchodzą bardzo rygorystycznie do tabletek z zieloną kawą. Wielu z nich ma negatywne zdanie o ich działaniu. Niestety, ale nie wiemy jakie produkty dokładnie były przez nich stosowane. Na rynku suplementów diety wśród najtańszych preparatów często są produkty słabej jakości, a także podróbki, które w ogóle nie działają.

Jednak do opinii składników należy podchodzić z pewnym dystansem. Tabletek na odchudzanie z zieloną kawą jest bardzo dużo, a wystawiane opinie tylko na podstawie poszczególnych produktów, dlatego czytając, że opinia mówiąca, że tabletki z zieloną kawą nie działają, jest w ogóle nic nie warta. Taka opinia zawiera za mało informacji.

Zielona kawa – cena i gdzie kupić?

Wiele osób zastanawia się gdzie kupić zieloną kawę dobrej jakości. Wiele osób szuka w takich sklepach jak Rossmann czy Lidl od znanych producentów – Tchibo lub Jacobs. Najlepszym miejscem zakupu są jednak sklepy specjalizujące się w kawie.

Cena zielonej kawy

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie ile kosztuje zielona kawa. Wszystko zależy od rodzaju kawy, marki i sklepu, który prowadzi sprzedaż. Finalnie za 1 kg surowych ziaren możemy zapłacić od około 30 zł do nawet ponad 100 zł.

Gdzie kupić zieloną kawę?

Zielona kawa dostępna jest w popularnych marketach, a także sklepach z kawą i herbatą. Najlepiej kupować kawę najwyższej jakości. Co prawda jest nieco droższa, ale na pewno docenimy jej działanie.

Gdzie kupić zieloną kawę w tabletkach?

Zieloną kawę w tabletkach kupimy w sklepach sportowych oraz sklepach z suplementami. Takie produkty dostępne są również w sklepach internetowych i portalach ogłoszeniowych jak Allegro i OLX.

Warto wybrać zieloną kawę w tabletkach wysokiej jakości od pewnego producenta, ponieważ bardzo łatwo jest kupić suplement, który w ogóle nie działa. Często producenci celowo zawyżają skład na etykiecie, żeby tylko zwiększyć zainteresowanie swoim produktem.

Czy warto stosować zieloną kawę? Podsumowanie

Zielona kawa to produkt, którego właściwości znane są od bardzo dawna. To nie tylko środek, który może mieć wpływ na różne funkcje organizmu, ale również może być pomocny przy kontroli wagi.

Większość osób na diecie raczej sięga po kawę w tabletkach, ponieważ to smak naparu jest głównym demotywatorem. Kapsułki są zdecydowanie bardziej komfortowe w stosowaniu, a czasami mogą nawet działać lepiej niż klasyczny napar. Wszystko zależy od składu suplementu.

Czy warto stosować zieloną kawę na odchudzanie? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu… Badania mówią nam, że ten składnik może mieć pozytywny wpływ na kontrolę wagi, a opinie konsumentów potwierdzają to. Finalnie decyzja należy tylko do Ciebie.

Dagmara Nowak
Dagmara Nowak

Nazywam się Dagmara Nowak i ukończyłam dietetykę na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 roku. Dietetyką zainteresowałam się około 15 roku życia, ponieważ cierpiałam na sporą nadwagę. Zaczynałam od stosowania najdziwniejszych diet (głodówek), które tylko wyniszczały mój organizm. W końcu zaczęłam pozyskiwać wiedzę z zakresu dietetyki i uznałam, że tylko deficyt kaloryczny jest w stanie odmienić moje ciało i - udało się. Ponadto ukończyłam wiele kursów, zbierając ogromne ilości certyfikatów. Pomagałam już rodzinie i znajomym uporać się z dodatkowymi kilogramami, a teraz postanowiłam dzielić się swoją wiedzą z Internautami - stąd pomysł na tego bloga. W wolnych chwilach uwielbiam aktywnie spędzać czas, między innymi na kortach tenisowych czy na rowerze.

Artykuły: 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *