10kg.pl » Odchudzanie » Dieta » Kopenhaska » Czy dieta kopenhaska jest bezpieczna dla zdrowia?

Czy dieta kopenhaska jest bezpieczna dla zdrowia?

Dieta kopenhaska to dieta o działaniu odchudzającym, która bazuje na gotowym trzynastodniowym jadłospisie. Jej zasady są bardzo ścisłe, a pozwolenie sobie nawet na małą przekąskę, która nie jest przewidziana w jadłospisie, skutkuje przerwaniem diety. W takim wypadku ponowne podejście jest możliwe dopiero po trzech miesiącach. Sprawdź, czy jadłospis diety kopenhaskiej jest trudny.

Zasady diety kopenhaskiej są bardzo rygorystyczne, dlatego nie każdy może ją stosować. Konsekwencje mogą Cię wiele kosztować. Mimo to przez lata często mówiono o jej skuteczności więc czy warto ją stosować? 10kg.pl nie namawia do stosowania wszelkich diet „cud”, dlatego stosując dietę kopenhaską, robisz to na własną odpowiedzialność.

W Internecie można znaleźć informacje, że dieta duńska (inaczej kopenhaska) została opracowana w Danii. Tu podaje się dwa miejsca – Szpital rządowy w Kopenhadze oraz Klinikę Mayo. Jednak obydwie instytucje zaprzeczają tym doniesieniom.

Dieta kopenhaska pozwala w ciągu 13 dni zredukować tłuszcz i zgubić nawet do 20 kilogramów.

Zasady diety Kopenhaskiej po prostu trzeba poznać, żeby później nie żałować. Jeżeli złamiesz jadłospis, chociażby o jednego małego solonego paluszka lub przerwiesz jadłospis na jeden dzień, jesteś zmuszona do przerwania diety. Ponowne przystąpienie do diety będzie możliwe dopiero po trzech miesiącach. Natomiast jeżeli udało Ci się przejść przez 13 dni diety kopenhaskiej, ponownie można jej spróbować dopiero po dwóch latach.

Na diecie kopenhaskiej nie możesz spożywać więcej niż 800 kcal na dzień

Jadłospis diety kopenhaskiej jest napisany w taki sposób, że nie ma możliwości usunięcia lub dodania czegokolwiek. Jest bardzo ścisły i jeżeli coś Ci w nim nie odpowiada, to nie jest dieta dla Ciebie. Każdy dzień dostarcza organizmowi 600-800 kcal. Nie ma co ukrywać, to o wiele za mało i tylko szaleniec jest w stanie stosować taką dietę. Organizm wymaga każdego dnia, chociażby nawet 1500 kcal, a to ponad dwukrotnie większa ilość!

Założeniem diety kopenhaskiej jest utworzenie deficytu kalorycznego, tzn. więcej energii wykorzystujemy, niż dostarczamy. Według twórców diety tylko w taki sposób można skutecznie schudnąć. Na diecie kopenhaskiej każdego dnia podaż energii jest blisko 3 razy mniejsza, niż wymaga tego zdrowa zbilansowana dieta.

Twórcom diety chodziło o to, by energię czerpać z zalegającego tłuszczu. W ten sposób jego spalanie powinno odbywać się w szybszym tempie. Autorzy nie przewidzieli jednak, że na diecie kopenhaskiej tracimy również glikogen, którego jadłospis w ogóle nie uwzględnia. Przez 13 dni może dojść do sporych braków tego składniku. Dieta trzynastodniowa także odwadnia organizm, dlatego zgubione kilogramy wcale nie są wynikiem spalonej tkanki tłuszczowej.

Dieta kopenhaska nie jest zgodna z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Jadłospis jest pozbawiony pełnowartościowych produktów i nie zawiera odpowiedniej ilości posiłków. Dieta duńska nie spełnia także wymagań diet niskokalorycznych, ponieważ tego rodzaju diety zaczynają się od 800 kcal dziennie!

Dieta kopenhaska to 13 dni ścisłego przestrzegania zasad

Już wyżej o tym wspominaliśmy, ale warto napisać raz jeszcze. Dieta kopenhaska trwa 13 dni i pod żadnym wypadkiem nie można jej przedłużyć nawet o dzień. Może to doprowadzić do wielu niedoborów, które będą mogły zagrozić zdrowiu.

Zabronione jest również wprowadzanie jakichkolwiek zmian w jadłospisie. Sięgnięcie chociaż raz po przekąskę skutkuje zakończeniem diety.

Dieta kopenhaska to 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolacja. Dieta wymaga, by były one spożywane o określonych godzinach, a największe możliwe przesunięcie pory na posiłek od zalecanego czasu to pół godziny. Wygląda to następujący sposób:

🕗Śniadanie – 8:00-9:00
🕛Obiad – 12:00-14:00
🕞Kolacja 16:00-18:00

Jedz tylko to, co przewiduje jadłospis

Dieta kopenhaska ogranicza węglowodany i tłuszcze, natomiast stawia na jajka, warzywa, chude mięso oraz owoce w małej ilości. Kawa to ważny element diety, który nie powinien być zapomniany, ponieważ jest bogatym źródłem energii.

Dla przykładu dzień na diecie kopenhaskiej może wyglądać następująco: na śniadanie kawa z łyżeczką cukru, na obiad 2 jajka ze szpinakiem, brokułami lub pomidorem, na kolację befsztyk wołowy oraz odrobina sałaty z oliwą z oliwek.

Jeżeli czegoś nie ma w jadłospisie, jest zakazane

To bardzo proste. Dieta kopenhaska jest bardzo rygorystyczna i zabrania spożywania produktów, których nie ma w jadłospisie. Podjadanie również jest zakazane. Już nawet po jednym małym chipsie należy przerwać dietę. Tak samo z lampką wina dla towarzystwa, czy gumą do żucia w samochodzie stojąc w korku. Dieta kopenhaska jest bardzo wymagająca i należy stale uważać.

Odchudzanie z dietą kopenhaską nie pozwala Ci… uprawiać sportu

Może to brzmi bardzo dziwnie, bo przecież sport to zdrowie. Zdrowa zbilansowana dieta polega na racjonalnej diecie i odpowiedniej aktywności fizycznej. Na diecie kopenhanskiej musisz się jej wystrzegać. Dlaczego tak? Chodzi o to, że dieta trzynastodniowa i tak nie pokrywa w całości dziennego zapotrzebowania kalorycznego, dlatego aktywność fizyczna może doprowadzić do szybszego zmęczenia i złego samopoczucia.

Efekty stosowania diety kopenhaskiej

Wiele osób dzięki diecie kopenhaskiej straciło zbędne kilogramy, ale w ogóle nie można jej nazwać zdrowym stylem odżywiania. Częstym następstwem diety jest efekt jo-jo. To nic dziwnego, ponieważ przez 13 dni tracimy głównie wodę, która później szybko wraca. Efekty w postaci zgubionych kilogramów to też niedobory składników odżywczych, węglowodanów złożonych i błonnika.

Największym efektem diety kopenhaskiej jest osłabienie organizmu. Towarzyszy nam ciągłe zmęczenie. Rozdrażnienie spowodowane przez ciągły głód to również częste zjawisko. Dieta 13-dniowa nie dostarcza do organizmu zbyt wielu witamin i minerałów, dlatego jest często odpowiedzialna za problemy z cerą, paznokciami czy włosami.

Dla kogo jest dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska jest przede wszystkim dla osób, które są w pełni zdrowe. Zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem, który oceni czy dieta nie będzie dla Ciebie zbyt szkodliwa.
Kto nie powinien stosować diety trzynastodniowej?

Może powodować na tyle nieprzyjemne skutki, że zrezygnować z niej powinny osoby niepełnoletnie. W tym wielu kalorie i składniki odżywcze są bardzo ważne do prawidłowego rozwoju organizmu. Osoby w podeszłym wieku również nie powinny decydować się na tę dietę.

Dieta kopenhaska nie jest odpowiednia dla osób pracujących fizycznie i uprawiających sport, ponieważ dostarcza do organizmu o wiele za mało składników odżywczych, co przy aktywnym trybie życia może być bardzo szkodliwe.

Tej diety pod żadnym pozorem nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jest też odradzana osobom chorym na nerki i serce, cierpiącym na cukrzycę i nadciśnienie albo walczącym z niedocukrzeniem.

Zalety diety kopenhaskiej

✔️Pomaga szybko schudnąć w krótkim czasie
✔️Trwa tylko 13 dni
✔️Posiada gotowy jadłospis.

Wady diety kopenhaskiej

❌ Stwarza zauważalny spadek energii
❌ Powoduje zawroty głowy, nudności, a nawet wymioty
❌ Jest bardzo rygorystyczna
❌ Często po zakończeniu odchudzania pojawia się efekt jo-jo
❌ Nie jest zbilansowana
❌ Działa wyniszczająco.

Jadłospis diety kopenhaskiej

Dzień 1 i 8

Śniadanie – czarna kawa z łyżeczką cukru
Obiad – dwa jaja na twardo, szklanka gotowanego szpinaku lub brokułów, jeden pomidor
Kolacja – jeden befsztyk wołowy (max 200 g), pięć liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny.

Dzień 2 i 9

Śniadanie – czarna kawa z łyżeczką cukru
Obiad – jeden befsztyk wołowy (max 200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny, ananas, grejpfrut albo jabłko (wybierz jedno)
Kolacja – 100 g szynki drobiowej, 2/3 szklanki jogurtu naturalnego.

Dzień 3 i 10

Śniadanie – kawa z łyżeczką cukru, jedna mała kromka pieczywa
Obiad – szklanka gotowanego szpinaku, jeden pomidor, jeden surowy niewielki owoc
Kolacja – dwa jajka na twardo, 100 g szynki drobiowej, pięć liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny

Dzień 4 i 11

Śniadanie – czarna kawa z łyżeczką cukru
Obiad – jedno jajko na twardo, jedna duża marchewka, 150 g twarożku naturalnego
Kolacja – pół szklanki kompotu z owoców bez cukru, 2/3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 5 i 12

Śniadanie – jedna duża starta marchewka z dodatkiem soku z cytryny
Obiad – 300 g chudej gotowanej ryby (sola, dorsz lub pstrąg) z sokiem z cytryny. Może zostać usmażona pod warunkiem, że nie użyjesz tłuszczu
Kolacja – 200 g befsztyku wołowego, pięć liści sałaty i 6-8 gotowanych brokułów.

Dzień 6 i 13

Śniadanie – czarna kawa z łyżeczką cukru, jedna mała kromka pieczywa
Obiad – jedna duszona pierś kurczaka bez skóry, pięć liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny
Kolacja – dwa jajka na twardo, jedna duża marchewka.

Dzień 7

Śniadanie – jeden kubek zielonej herbaty bez dodatku cukru
Obiad – 150 g piersi kurczaka (z piekarnika lub grillowana), jeden świeży owoc
Brak kolacji 🙂

Dagmara Nowak
Dagmara Nowak

Nazywam się Dagmara Nowak i ukończyłam dietetykę na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 roku. Dietetyką zainteresowałam się około 15 roku życia, ponieważ cierpiałam na sporą nadwagę. Zaczynałam od stosowania najdziwniejszych diet (głodówek), które tylko wyniszczały mój organizm. W końcu zaczęłam pozyskiwać wiedzę z zakresu dietetyki i uznałam, że tylko deficyt kaloryczny jest w stanie odmienić moje ciało i - udało się. Ponadto ukończyłam wiele kursów, zbierając ogromne ilości certyfikatów. Pomagałam już rodzinie i znajomym uporać się z dodatkowymi kilogramami, a teraz postanowiłam dzielić się swoją wiedzą z Internautami - stąd pomysł na tego bloga. W wolnych chwilach uwielbiam aktywnie spędzać czas, między innymi na kortach tenisowych czy na rowerze.

Artykuły: 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *