Suplementy na masę mięśniową – Ranking na kwiecień 2021

Suplementy na masę mięśniową to obowiązkowy element każdej osoby, która marzy o zbudowaniu imponującej sylwetki. Uzupełnienie codziennej diety, dodatkowe źródło energii, a do tego składniki, które sprzyjają budowaniu masy, to cenna pomoc dla każdego bez względu na staż.


Nutrigo Lab Mass – Najlepszy suplement na masę 2020!

najlepsze tabletki na masę

Efektywnie wspomaga budowę masy mięśniowej,
Poprawia siłę i wydolność,
Zwiększa syntezę hormonu wzrostu,
Zmniejsza katabolizm,
Maksymalizuje anaboliczny potencjał,
Zawiera najlepsze białko na rynku Isolac® i Optipep®.

Dowiedz się więcej o Nutrigo Lab Mass


Z suplementów korzystają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Kiedy dobry trening, dieta i regeneracja nie przynoszą zadowalających efektów, to warto poznać odżywki na masę. Jaki wybrać i w jakich dawkach stosować? Jakich efektów można się spodziewać? O tym wszystkim dowiesz się w tym artykule.

Czy dzięki suplementom budowa masy rzeczywiście staje się łatwiejsza? Wzięliśmy pod lupę składniki wykorzystane przy produkcji najlepszych suplementów na masę i sprawdziliśmy, co na temat ich właściwości mówią badania! Koniecznie czytaj dalej.

masa mięśniowa przed i po
Osiągnięcie takich efektów z odpowiednią dietą i planem treningowym nie stanowi wielkiego problemu!

W tym wpisie dowiesz się także jak skutecznie zbudować imponującą masę mięśniową. Przedstawimy również które suplementy na masę mogą okazać się dla Ciebie najlepsze.

Najlepsze suplementy na masę – Ranking

Niżej umieściliśmy nasz ranking, który zawiera suplementy na masę mięśniową. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie środki składające się z naturalnych składników, które w bezpieczny i skuteczny sposób mogą pomóc zbudować masę mięśniową.

Warto pamiętać, że samo stosowanie suplementów bez odpowiedniej diety i przede wszystkim treningu mija się z celem! Produkty z naszego rankingu zawierają składniki, które mogą przyczynić się do wzrostu siły i masy mięśniowej, ale tylko w połączeniu z treningiem.

Ranking powstał dzięki ankiecie, w której zostało zebranych kilka tysięcy głosów. Naszym celem było wyłonienie jednego środka, który będzie w stanie zastąpić skomplikowaną suplementację – jedna odżywka zamiast kilku. Zanim stworzyliśmy ankietę, odrzuciliśmy wszystkie środki, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia – w tym także sterydy. Dzięki temu nasz ranking składa się wyłącznie z bezpiecznych środków, które nie zaliczają się do dopingu.

Finalnie wyłoniliśmy 5 najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej. Tak naprawdę każdy z nich jest wart polecenia, ale to właśnie Nutrigo Lab Mass ma najwięcej zwolenników. Warto przeanalizować każdy produkt i wybrać ten, który może najbardziej spełnić Twoje oczekiwania.

1. Nutrigo Lab Mass

nutrigo lab mass

Dowiedz się więcej o Nutrigo Lab Mass!

Według naszych czytelników Nutrigo Lab Mass to najlepszy suplement na masę. To smaczny shake o smaku czekoladowym lub waniliowym – być może w przyszłości producent stworzy więcej smaków. Nutrigo Lab to dość nowa marka na polskim rynku, ale już zdobyła wielu stałych fanów, którzy sięgają również po suplementy na regenerację, rzeźbę czy siłę.

Nie tylko ilość białka ma znaczenie – istotne znaczenie ma również jego jakość. Najpopularniejsze białka na naszym rynku zwykle są przeciętne i stąd też ich niska cena. W Nutrigo Lab Mass znajduje się najwyższej jakości białko zwierzęce w formie koncentratu, izolatu Isolac® oraz hydrolizatu Optipep®.

Proteiny najwyższej jakości mają dużą przewagę nad zwykłym białkiem:

 • Skuteczniej zwiększają siłę i budują mięśnie,
 • Uzupełnieją zapasy glikogenu,
 • Naprawiają uszkodzenia mięśni powstałe w trakcie treningu,
 • Dużo szybciej dostarczają niezbędnych aminokwasów,
 • Zapewniają szybsze wchłanianie.

Nutrigo Lab Mass to nie tylko najlepsze na rynku białko, ale również kompleks trzech rodzajów węglowodanów, które cechują się różnym stopniem wchłanialności, dzięki czemu odżywka redukuje uczucie zmęczenia, systematycznie dostarcza energię do mięśni, oraz pomaga efektywniej zbudować beztłuszczową masę ciała.

nutrrigo lab mass

Nutrigo Lab Mass zawiera dodatkowo formułę AOL, l-glutaminę oraz kreatynę – dzięki wykorzystaniu tych składników jakość treningu powinna znacznie się polepszyć.

Jakie korzyści osiągniesz z Nutrigo Lab Mass?

 • Uzyskasz imponującą masę mięśniową,
 • Zmaksymalizujesz przyrost mięśni,
 • Zwiększysz siłę,
 • Poprawisz wydolność,
 • Zwiększysz syntezę hormonu wzrostu,
 • Wykonasz większą ilość powtórzeń,
 • Przyspieszysz spalanie tkanki tłuszczowej,
 • Wyregulujesz poziom cukru we krwi,
 • zmaksymalizujesz anaboliczny potencjał,
 • Zmniejszysz katabolizm.

suplementy na masę efekty

Nutrigo Lab Mass został stworzony z udziałem kulturystów i zawodników sportów siłowych – to właśnie przede wszystkim dla nich ten suplement na masę jest polecany. Takie składniki jak hydrolizat białka Optipep® i izolat Isolac® są gwarancją skutecznego działania – to najwyższej jakości białka stworzone z mleka krów hodowanych w Irlandii i karmionych tylko trawą.

Jeden wypity shake dostarcza do organizmu 357 kcal, 23 g białka, 57 g węglowodanów, 2000 mg BCAA i l-glutaminy. Warto wspomnieć, że Nutrigo Lab Mass w jednej porcji zawiera aż 3000 mg monohydratu kreatyny, a w tym 2640 mg czystej kreatyny.

Nutrigo Lab Mass i odpowiedni trening to z całą pewnością korzystne połączenie, które może zaowocować niesamowitymi efektami. To godny uwagi suplement na masę, który zdecydowanie wyróżnia się swoim składem spośród konkurencji. Przejdź do oficjalnego sklepu marki Nutrigo Lab i dowiedz się więcej!

Dowiedz się więcej lub zamów na NutrigoLab.pl!

najlepsze suplementy na masę


2. Mass Extreme

mass extreme

Mass Extreme to nowoczesny suplement wspomagający budowę masy mięśniowej stworzony z najlepszych naturalnych składników o udowodnionym działaniu. Ten produkt zawiera legalne związki niestereidowe, które dostarczają mięśniom niezbędne składniki, dzięki którym budowa masy staje się łatwiejsza.

Producent na oficjalnej stronie podaje, że jego tabletki na masę zawdzięczają tak dobre działanie takim składnikom jak ekstrakt fenugreek, kwas 4-amino butanowy (GABA), kwas fosfatydowy (PA), kwas d-asparaginowy (DAA), 5-deoksy-adenozylokobalamina, oraz korzeń maca. Poza tym produkt zawiera również magnez, cynk, witaminy B6 i B12, a także buzdyganek naziemny (tribulus terrestris).

Co oferuje Mass Extreme?

 • Wzrost masy mięśniowej nawet o 96%,
 • Zwiększenie siły nawet o 147%,
 • 30% więcej mocy, by ćwiczyć jeszcze intensywniej,
 • Nawet 4 razy więcej powtórzeń podczas treningu,
 • Lepszą rzeźbę i napompowaną sylwetkę!

Warto poświęcić chwilę na kilka najważniejszych składników, dzięki którym Mass Extreme jest tak skuteczny. Kwas 4-Amino-butanowy (GABA) zwiększa wydzialanie naturalnego hormonu wzrostu, dodaje energii oraz poprawia wydolność dzięki wytwarzaniu energii ze spalanych tłuszczy. Badanie opublikowane na stronie ncbi.nlm.nih.gov przez Journal Of Clinical Medicine Research z Kanady sugeruje, że połączenie GABA i białka serwatkowego było bardziej skuteczne w zwiększeniu masy beztłuszczowej całego ciała, a codzienna suplementacja kwasem 4-amino-butanowym może pomóc w zwiększeniu przerostu mięśni wywołanego wysiłkiem fizycznym.

Kolejny składnik, czyli kwas D-Asparaginowy (DAA) to aminokwas, który wpływa na zwiększenie testosteronu. Kolejny, kwas fosfatydowy (DA) odpowiada za wzrost i stymulację komórek do zwiększenia objętości mięśni, o czym wspominał już popularny serwis bodybuilding.com. Ostatni składnik, o którym warto wspomnieć to 5-Deoksy-Adenozylokobalamina – to silny składnik, który dba o przyrost mięśni podczas treningu.

O Mass Extreme pozytywnie wypowiedział się Srebrny i Brązowy Medalista Mistrzostw Świata w kulturystyce klasycznej – Tomasz Kornalewski. Według niego „Mass Extreme to absolutnie numer 1 wśród suplementów na budowanie masy mięśniowej. Działanie produktu można zauważyć już od pierwszego dnia stosowania. Odpowiedni dobór składników gwarantuje wzrost masy mięśniowej oraz siły pozwalającej realizować nawet najcięższy trening!” – wypowiedź ze strony massextreme.pl

Dowiedz się więcej lub zamów na MassExtreme.pl


3. Somatodrol

somatodrol

Somatodrol to kolejny w naszym rankingu suplement, dzięki któremu wypracowanie doskonałej masy mięśniowej będzie o wiele łatwiejsze. Największą zaletą produktu jest pobudzenie organizmu do zwiększenia produkcji testosteronu i hormonu wzrostu. Co więcej, Somatodrol wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.

Somatodrol to połączenie najlepszych naturalnych składników, które pobudzają ciało do zmiany na lepsze. Tabletki te zawierają między innymi witaminę B12, beta-alaninę, argininę, pieprz Cayenne czy guaranę. Dzięki temu, że skład to wyłącznie naturalne substancje, nie powinny wystąpić efekty uboczne.

Co oferuje Somatodrol?

 • 30% więcej testosteronu,
 • Więcej siły i ochoty na seks,
 • Mniej skurczów i napięć mięśniowych,
 • Szybszą regenerację mięśni po wysiłku fizycznym,
 • Zwiększa naturalnie poziom hormonu wzrostu nawet o 26%,
 • Zwiększa wydajność energii i wydalanie amoniaku, znacznie redukując zmęczenie,
 • Hamuje działanie somatostatyny, która blokuje produkcję hormonu wzrostu.

Ten środek na masę działa na wielu płaszczyznach, ale przede wszystkim pobudza organizm do zwiększonej produkcji hormonu wzrostu i testosteronu. To sprawia, że budowa masy mięśniowej staje się znacznie efektywniejsza.

Somatodrol pomaga zamienić tkankę tłuszczową w masę mięśniową! Dzieje się tak, ponieważ przyspiesza spalanie tłuszczu i dzięki temu przy odpowiednim treningu o wiele łatwiej jest wymodelować miłą dla oka sylwetkę. Warto dodać, że Somatodrol wspomaga regenerację po wysiłku, co pozwala na częstsze i cięższe treningi.

O suplemencie pozytywnie wypowiedział się Krzysztof Piekarz: „Jak dowiedziałem się, że mogę być pierwszą osobą, która wypróbuje Somatodrol przed wprowadzeniem go na rynek, wiedziałem, że to moja szansa. Zgodziłem się bez wahania. Różnica była ogromna. Po prostu wygrałem”.

Dowiedz się więcej lub zamów na Somatodrol.pl


4. Titanodrol

titanodrol

Titanodrol to kolejny suplement na masę stworzony z naturalnych składników, dzięki czemu działa zarówno skutecznie i bezpiecznie. W jego składzie znajdziemy wysokiej jakości substancje, które mogą wspomóc budowę masy mięśniowej:

 • Kwas D-Asparaginowy (DAA) – zwiększa produkcję testosteronu w organizmie. W połączeniu z odpowiednim treningiem może mieć pozytywny wpływ na rozbudowę masy mięśniowej,
 • Beta-alanina – zaawansowany trening wiąże się z ryzykiem obniżenia wydolności, przetrenowania, zakwaszenia organizmu czy nawet zaburzeń wzrostu mięśnia, a beta-alanina zapobiega wszystkim tym nieprzyjemnościom. Pozwala ćwiczyć dłużej i intensywniej bez efektu wyczerpania, a do tego pobudza proces regeneracji – podaje serwis healthline.com
 • L-arginina – wspomaga produkcję tlenku azotu w organizmie, dzięki czemu mięśnie zostają lepiej odżywione, a to przekłada się na wyższy potencjał treningowy. Ten składnik może pobudzić produkcję hormonu wzrostu, a im więcej hormonu wzrostu tym szybszy wzrost masy,
 • Buzdyganek naziemny – pobudza organizm do produkcji testosteronu, może pozytywnie wpłynąć na wzrost siły fizycznej oraz tempo rozrostu mięśni. Ten składnik może również poprawić ukrwienie mięśni.

Poza tym Titanodrol zawiera kofeinę, guaranę, ekstrakt z pieprzu kajeńskiego, wyciąg z kozieradki i cynk. Dzięki temu suplement może przyczynić się do zwiększenia odczuwalnej energii, łatwiejszego spalania tkanki tłuszczowej oraz poprawy ogólnej kondycji mięśni.

Składniki zawarte w kapsułkach Titanodrol na pewno mogą mieć realny wpływ na rozbudowę masy mięśniowej, ale brakuje jeszcze czegoś do „efektu wow”… Aby taki efekt uzyskać, polecane jest połączenie tego suplementu z produktem Titan’s Rage – przedtreningówką tego samego producenta.

Dowiedz się więcej lub zamów na Titanodrol.pl


5. Probolan 50

probolan50

Probolan 50 to ostatni produkt na naszej liście najlepszych odżywek na budowę masy mięśniowej. Wspomaga budowę masy głównie dzięki zwiększeniu produkcji testosteronu w organizmie. To właśnie ten hormon jest jednym z najważniejszych elementów podczas „masowania”, ponieważ zwiększa objętość włókien mięśniowych podczas regeneracji.

Dzięki temu suplementowi możliwe jest łatwiejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Bez wątpienia podwójne działanie jest bardzo korzystne – z jednej strony ułatwia zbudowanie imponującej masy, a z drugiej strony wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu mięśnie mogą stać się jeszcze bardziej widoczne!

Probolan 50 posiada specjalnie opatentowany skład, który przede wszystkim bezpiecznie pobudza organizm do zwiększonej produkcji testosteronu. Dzięki specjalnie opracowanej formule budowa masy może stać się łatwiejsza. Producent w swoim suplemencie umieścił składniki takie jak:

 • Epihydroxetiolan-17-ester matrix – to najważniejszy składnik preparatu, który efektywnie przyczynia się do zwiększenia testosteronu w organizmie. Zdecydowanie ułatwia wypracowanie imponującej męskiej sylwetki,
 • Glutamina – powoduje większą syntezę białek mięśniowych, a także zwiększa poziom hormonu wzrostu, który jest niezbędny przy budowie masy mięśniowej,
 • Tauryna – sprzyja równowadze wodno-elektrolitowej i wspomaga budowę masy,
 • Aminokwasy – wspomagają regenerację i wzrost objętości mięśni. To bardzo ważny składnik, ponieważ organizm nie jest zdolny do jego syntezowania, więc musi zostać dostarczony z zewnątrz,
 • Witaminy – wspomagają funkcjonowanie całego organizmu.

Co więcej, Probolan 50 zawiera również składniki takie jak buzdyganek naziemny (tribulus terrestris), a także kofeina. Stosowanie tego suplementu może przyczynić się nie tylko do łatwiejszego zbudowania masy mięśniowej, ale również spalenia tkanki tłuszczowej czy poprawy samopoczucia.

Dowiedz się więcej lub zamów na Probolan50.pl


Spis treści

 1. Jak szybko zbudować masę mięśniową?
 2. Suplementy na masę – Co to jest?
 3. Suplementy na masę – skutki uboczne
 4. Suplementy na masę – Opinie
 5. Suplementy na masę – Cena. Gdzie kupić?
 6. Podsumowanie

Jak szybko zbudować masę mięśniową?

Tak naprawdę nie ma jednej prostej rady na to, jak szybko zbudować masę, ponieważ to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania i determinacji. Rozbudowa tkanki mięśniowej to wynik pracy nad wieloma elementami powtarzanych przez długie tygodnie, a nawet miesiące i lata.

Do tego trzeba wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest inny. Budowanie „masy” wbrew pozorom wcale nie polega na objadaniu się tym, co akurat wpadnie pod rękę. Nie da się zbudować efektywnie masy mięśniowej w sposób spartański – potrzebny jest plan…

Plan działania

Aby szybko zbudować masę mięśniową należy odpowiednio wpłynąć na metabolizm organizmu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje reakcji metabolicznych – kataboliczne i anaboliczne. Podczas budowania masy mięśniowej należy skupić się przede wszystkim na środowisku anabolicznym przy jednoczesnym ograniczeniu katabolizmu.

plan budowania masy

Reakcje anaboliczne to w dużym uproszczeniu takie reakcje, które z prostych substratów tworzą formy bardziej złożone. Przy odpowiedniej nadwyżce kalorycznej reakcje anaboliczne prowadzą do rozrostu tkanki mięśniowej. Co ciekawe, w okresie dojrzewania przeważają głównie właśnie takie rekacje i słabną z każdym rokiem – chociażby przez obniżający się testosteron, dlatego tak dużo się mówi o tym, żeby podczas budowy masy mięśniowej zadbać o poziom tego hormonu.

Tworząc plan działania, trzeba mieć na uwadze, że w organizmie jednocześnie zachodzą zarówno reakcje kataboliczne, jak i anaboliczne. Dzięki odpowiedniej wiedzy można bezpieczne stworzyć przewagę reakcji anabolicznych. Takie działanie jest koniecznie, ponieważ zapewni nie tylko wzrost siły, ale także łatwy rozrost masy mięśniowej i… tłuszczowej. Na szczęście anabolizm tkanki tłuszczowej można znacznie ograniczyć.

Zobacz, co trzeba mieć na uwadze podczas tworzenia planu działania na budowę masy mięśniowej.

Nadwyżka kaloryczna

Dzięki bardziej kalorycznym posiłkom zostaje zwiększona ilość reakcji anabolicznych. Nadwyżka kaloryczna jest kluczowa podczas budowy masy mięśniowej. Aby efektywnie budować mięśnie, należy poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, które jest dostosowane do płci, wieku oraz ilości aktywności fizycznej. W tym celu mogą posłużyć pomocą kalkulatory kaloryczne, ale mimo wszystko warto poradzić się przede wszystkim specjalisty.

Znając zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu, trzeba zadbać o nadwyżkę energetyczną. Niestety, ale nie polega to na objadaniu się czymkolwiek (np. kebabem, pizzą, słodyczami), ponieważ może to przyczynić się tylko do rozrostu tkanki tłuszczowej. Jeżeli celem jest imponująca masa mięśniowa, to na początku warto zwiększyć zapotrzebowanie kaloryczne tylko trochę – niektóre źródła podają ilość 100-200 kcal dziennie.

nadwyżka kaloryczna

Mimo że taka nadwyżka kaloryczna może wydawać się niewielka, to daje ona jasny sygnał anaboliczny. Przez miesiąc warto obserwować, co się dzieje przy takiej diecie. Jeżeli po miesiącu nic się nie zmieni, to można zwiększyć nadwyżkę o kolejne 100-200 kcal.

Inne źródła mówią o tym, że nadwyżka kaloryczna powinna od samego początku stanowić 120% standardowego zapotrzebowania. To znaczy, że jeżeli dotychczasowe zapotrzebowanie wynosi 2700 kcal, to podczas budowania masy mięśniowej takie zapotrzebowanie musi wzrosnąć do 3240 kcal.

W tym wpisie nie dowiesz się, jaka powinna być Twoja nadwyżka kaloryczna, ponieważ jest to aspekt ustalany indywidualnie pod okiem specjalisty. Jeżeli zależy Ci na możliwie najlepszych efektach w jak najkrótszym czasie, umów się na konsultację z profesjonalistą.

Odpowiednia ilość białka

Białko to najważniejszy budulec tkanek organizmu i warto zadbać o odpowiedni jego poziom. PoradnikZdrowie.pl podaje, że trenerzy zwykle zalecają 2-2,5 g białka na kilogram masy ciała dziennie i ten model u wielu osób bardzo dobrze się sprawdza.

Według fizjologów nadmiar białek może być szkodliwy dla organizmu, ponieważ obciąża nerki i prowadzi do utraty wapnia, co może doprowadzić do osteoporozy.

Ten problem sprawił, że powstało mnóstwo publikacji naukowych na temat białka w diecie. 49 przeprowadzonych badań mówi nam, że wystarczającą ilością białka jest już 1,4 g na kilogram masy ciała dziennie. Niektóre badania mówią o maksymalnej ilości 1,8 g, natomiast średnia ze wszystkich 49 publikacji to 1,62 g.

produkty białkowe

Metabolizm białka zachodzi z udziałem witamin i minerałów. Nadmiar białka może spowodować liczne niedobory tych składników, co następnie może doprowadzić do upośledzenia metabolizmu białek mięśniowych.

Nadmiar białka wbrew pozorom nie musi być korzystny podczas budowy masy mięśniowej. Tak samo jest również z niedoborem tego składnika. Niedobór białka lub ważnych aminokwasów nie pozwoli na rozrost tkanki mięśniowej.

Bogate źródło białka to przede wszystkim nabiał, jajka, ryby, mięso, orzechy czy nasiona roślin strączkowych. Kiedy jednak mimo diety ilość białka nie jest zadowalająca, wiele osób sięga po koktajle proteinowe, które uzupełniają dietę i pozwalają na efektywną budowę masy mięśniowej.

Odpowiedni trening

Aktywność fizyczna to nieodłączny element budowania masy mięśniowej. W dużym skrócie dzięki ćwiczeniom dochodzi do mikrouszkodzeń tkanki mięśniowej, które następnie zostają nadbudowanie silniejszymi więzami.

Najlepiej sprawdzają się ćwiczenia siłowe wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu, które obejmują wszystkie główne parie mięśniowe. Dla osób początkujących i średniozaawansowanych trenerzy zwykle polecają trening FBW (Full Body Workout) 3 razy w tygodniu, który uwzględnia najważniejsze grupy mięśniowe.

trening na masę

Osoby z nieco większym stażem najczęściej wybierają trening dzielony (split), którego celem jest wzmacnianie poszczególnych partii mięśniowych oddzielnie w każdym treningu.

Regeneracja

O tym elemencie wiele osób zapomina. Szczególnie osoby z mniejszym stażem zwykle skupiają się na częstym treningu, a zapominają o odpoczynku. Jest to bardzo ważny element, ponieważ właśnie wtedy ta upragniona masa mięśniowa powstaje.

Podczas budowania masy mięśniowej należy zadbać przede wszystkim o dobry sen, który powinien codziennie wynosić 7-8 godzin. Jeżeli tylko jest taka możliwość, to warto odbywać krótkie drzemki w środku dnia. Zbyt mała ilość snu powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej przez zwiększony wyrzut hormonu stresu, kortyzolu, który nasila rozpad białek i utrudnia wychwyt aminokwasów przez mięśnie w celu syntezy mięśniowych białek.

regeneracja

Nadmiar kortyzolu może być spowodowany również przez nadmierny wysiłek fizyczny. Wbrew pozorom częstszy trening wcale nie oznacza szybszych efektów. Warto skonsultować się ze specjalistą, który idealnie zaplanuje Twój trening i regenerację, abyś mógł jak najszybciej zbudować tkankę mięśniową.

Trening na masę mięśniową

Każdy trening wywołuje pewne efekty, ale z myślą o budowie masy mięśniowej trening powinien wywoływać stres metaboliczny i mechaniczny.

Stres mechaniczny to bodziec, który obciąża mięśnie w czasie treningu i powoduje ich uszkodzenia. Budowa masy polega na naprawie i nadbudowaniu uszkodzonych włókien mięśniowych.

Stres metaboliczny powstaje przez zapotrzebowanie mięśni na energię, której potrzebują, żeby pracować i się regenerować. Przez tego rodzaju stres organizm rozpoczyna odpowiednie reakcje, których celem jest odbudowa mięśni.

trening na masę mięśniową

Trener personalny

Żyjemy w czasach, w których budowa masy jest niewątpliwie najprostsza w dziejach. Powstało mnóstwo badań, dzięki którym możemy poznać najlepsze strategie wpływające na potencjalnie najefektywniejszy wzrost tkanki mięśniowej i jednocześnie redukcję tkanki tłuszczowej. To wiedza ogólnodostępna, którą każdy z nas może znaleźć w Internecie, ale mimo wszystko, jeżeli zależy Ci na efektywnym przybraniu masy mięśniowej, poradź się specjalisty.

Trener personalny może być bardzo pomocny na początku przygody z „masowaniem”. Nie tylko pomoże dobrać odpowiedni trening, ale również nakreśli najlepszą strategię. Większość osób pewnie będzie czerpać wiedzę tylko z Internetu, ale warto mieć na uwadze, że na wielu stronach można znaleźć zupełnie różne informacje. Dlatego właśnie warto poświęcić chwilę na konsultację ze specjalistą, który stworzy możliwie najlepszy plan do Twoich warunków.

Plan treningowy na masę mięśniową

Zwykle plan treningowy na masę polega na ćwiczeniach wymagających, które angażują duże grupy mięśniowe i bazują na dużych ciężarach. Bardzo ważnym elementem jest regeneracja, czyli odpoczynek. Trzeba znać umiar w treningu, ponieważ to właśnie podczas odpoczynku rosną mięśnie.

Ćwiczenia sprzyjające budowie masy mięśniowej można podzielić na dwie grupy:

 • Wielostawowe,
 • Jednostawowe (izolowane).

Do ćwiczeń wielostawowych potrzeba takich narzędzi jak hantle, sztanga czy drążek. Ćwiczenia z tej grupy angażują wieel grup mięśniowych na raz. Działają one bardzo korzystnie na rozbudowę tkanki mięśniowej, ponieważ podczas ich wykonywania pracuje kilka stawów jednocześnie. Trening wielostawowy jest podstawą, na której może wyrosnąć trening izolowany.

Ćwiczenia izolowane angażują tylko jeden staw i ich celem jest maksymalne skupienie na aktywacji wybranej grupy.

Pamiętaj o rozgrzewce

Rozgrzewka jest szczególnie ważna podczas budowania tkanki mięśniowej. Dzięki niej zostają przygotowane więzadła, ścięgna i włókna mięśniowe do bardzo intensywnego treningu.

Brak rozgrzewki może doprowadzić do poważnej kontuzji, która będzie długa w leczeniu. Co więcej, kontuzja stanie się dużą przeszkodą  do zbudowania efektywnej sylwetki.

Dieta na masę mięśniową

Zadaniem diety na masę jest wspieranie treningu siłowego, czego celem jest bardziej efektywna budowa mięśni. Taka dieta powinna być dobrze rozpisana, a ilość posiłków i ich objętości powinny zostać dobrze dopasowane do osoby trenującej. Jeżeli potrzebujesz dobrej diety na masę, to tutaj jej niestety nie znajdziesz – koniecznie udaj się do specjalisty, który dopasuje najlepszy system żywieniowy do Twojego organizmu.

dieta na masę

Dodatni bilans energetyczny

Niezbędnym elementem diety na masę jest tzw. dodatni bilans energetyczny, czyli dostarczanie do organizmu więcej kcal niż zużywamy w ciągu dnia. Ten element należy rozpocząć od ustalenia nadwyżki kalorycznej.

Dieta na masę mięśniową nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób myśli, że wystarczy więcej jeść, żeby osiągnąć zamierzone efekty, ale takie podejście zwykle wiąże się dodatkowo z rozbudową tkanki tłuszczowej. Oczywiście wysoka kaloryczność jest ważna, ale powinna być umiejętnie stworzona z wartościowych posiłków.

Budowa masy a składniki odżywcze

Dieta na masę to nie tylko dodatkowe kalorie, ale także odpowiednie jej zbilansowanie. Przede wszystkim białko odgrywa kluczową rolę, ponieważ bez tego elementu efektywna budowa mięśni jest niemożliwa. Pod tym względem warto skorzystać z porady specjalisty, który dopasuje odpowiednią ilość protein na dobę do organizmu. Zwykle na takiej diecie należy spożywać około 2 g białka na kilogram masy ciała na dobę.

Nie można zapomnieć o węglowodanach, które zapewniają lepszą regenerację tkanki mięśniowej. Wiele osób z tego powodu od razu po treningu sięga po różnego rodzaju przekąski węglowodanowe. Istotne są również tłuszcze, które zwykle stanowią 20-35% diety na masę.

Co jeść na masie?

Jeść więcej brzmi bardzo atrakcyjnie, ale niestety nie polega to na jedzeniu fast-foodów i przetworzonej żywności. Podczas budowania masy trzeba jeść więcej zdrowych i racjonalnych posiłków. Wiele osób, szczególnie mniej doświadczonych, myśli tylko o zmieszczeniu się w bilansie kalorycznym. Proces budowania masy mięśniowej można porównać do budowy domu – jakiego surowca użyjemy, takie efekty uzyskamy.

Budując masę mięśniową, warto do swojego jadłospisu włączyć owoce i warzywa, chude produkty nabiałowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, zdrowe tłuszcze i ryby.

co jeść na masie

Przy wysokokalorycznej diecie warto wykorzystać składniki gęstoenergetyczne takie jak orzechy, masło orzechowe, nasiona, pestki, ser żółty, suszone owoce czy oliwę z oliwek. Wysokokaloryczne diety sięgające nawet 4000 kcal bazujące tylko na produktach nieprzetworzonych mogą dostarczać zbyt dużo błonnika, a to może powodować nieprzyjemne uczucie ciągłej sytości, a nawet dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Dużą ilość kalorii najłatwiej jest dostarczyć w postaci płynnej, chociażby za pomocą koktajlu stworzonego z jogurtu, dodatków zbożowych, owoców czy orzechów. Wiele osób sięga również po gotowe suplementy diety.

Suplementy na masę mięśniową

Trening jest bardzo ważny, ale bez odpowiedniego planu żywieniowego nic wielkiego nie da się zbudować. Będąc na siłowni, należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najlepiej wykonać trening. Jednak poza siłownią należy dołożyć wszelkich starań, żeby trzymać się ustalonego planu żywieniowego.

Solidny plan żywieniowy jest bardzo ważny podczas budowania masy mięśniowej. Dzięki niemu możliwe jest efektywne osiągnięcie nadwyżki kalorycznej, ale czasami jest to bardzo trudne i z tego powodu powstało wiele suplementów diety, które są świetnym uzupełnieniem diety. Takie produkty zdecydowanie ułatwiają budowanie masy mięśniowej.

Suplementy na masę – Co to jest?

Według definicji na Wikipedii „suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wskazujących efekt spożywczy lub inny fizjologiczny”Wikipedia.org

Zatem suplement na masę jest środkiem spożywczym, który uzupełnia dietę na masę w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów na siłowni. Najbardziej oczekiwanym efektem przez konsumentów suplementów na masę jest oczywiście zbudowanie imponującej masy mięśniowej.

suplementy na masę co to jest

Odżywki na masę oprócz wspomagania rozbudowy tkanki mięśniowej mogą przyczynić się do zwiększenia siły i wytrzymałości. W zależności od zastosowanych składników takie środki mogą mieć właściwości wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej.

Najpopularniejsze suplementy na masę mięśniową

Wszyscy sportowcy bez względu na staż stosują suplementy diety, a są one szczególnie ważne, kiedy decydujemy się na rozbudowę masy mięśniowej. Przedstawimy Ci teraz najczęściej wykorzystywane suplementy polecane przy budowie suchej masy mięśniowej.

To ważny etep tego artykułu, ponieważ w jego dalszej części wspominamy o poszczególnych odżywkach na masę u osób na różnych etapach zaawansowania. Poniższa rozpiska na pewno ułatwi Ci zapoznać się z tematem suplementów.

Kreatyna

To suplement, który jest zdecydowanie najczęściej wybierany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Nie ma co się dziwić, ponieważ kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia, a do tego daje widoczne efekty. Kreatyna to organiczny związek, który występuje w organizmie człowieka i powstaje z połączenia trzech aminokwasów – argininy, glicyny i metioniny.

kreatyna

W ludzkim organizmie zwykle znajduje się około 120 g kreatyny, z czego nawet 98% w mięśniach. W tkance mięśniowej występuje głównie pod postacią fosfokreatyny, czyli połączenia kreatyny z resztą fosforanową. Za takim połączeniem stoi enzym kinaza, który odpowiada za przeniesienie ugrupowania fosforanowego z wysokoenergetycznego adenozynotrójfosforanu (ATP) na kreatynę. Inaczej mówiąc, w postaci fosfokreatyny energia jest gromadzona w mięśniach i pozwala na odbycie efektywniejszego treningu. Im więcej fosfokreatyny w mięśniach, tym bardziej intensywny trening mogą one wytrzymać.

Rodzaje kreatyny

Istnieje wiele rodzajów kreatyny, a to kilka najczęściej stosowanych:

 • Monohydrat kreatyny – to najprostsza i najpopularniejsza forma kreatyny, która charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i działaniem anabolicznym, do tego wykazująca skłonności do retencji wody,
 • Jabłczan kreatyny – to połączenie kwasu jabłkowego z powyższym monohydratem kreatyny w stosunku 3:1. Działa podobnie do monohydratu kreatyny, ale nie powoduje gromadzenia wody w komórkach,
 • Azotan kreatyny – kreatyna połączona z cząsteczkami azotu powoduje zwiększenie objętości naczyń krwionośnych,
 • Chelat magnezowy kreatyny – ma wysoką przyswajalność i efektywność działania,
 • Kreatyna alkalizowana (kre-alkalyn) – kreatyna dostosowana do zażywania mniejszych dawek,
 • Cytrynian kreatyny – połączenie kreatyny z kwasem cytrynowym. Jest dobrze przyswajalną i bardzo stabilną formą kreatyny,
 • Chlorowodorek kreatyny – wysoce stabilna forma kreatyny. Nie zmienia się w nieaktywną kreatyninę wydalaną z moczem,
 • Alfaketoglukaran kreatyny – połączenie kreatyny i kwasu glukarowego zwiększa zdolność wysiłkową organizmu, poprawia regenerecję i ułatwia budowę masy mięśniowej,
 • Orotan kreatyny – połączenie kreatyny i kwasu orotowego. Powszechnie uważa się, że jest to najsilniejsza forma kreatyny.
Kreatyna na masę

Dzięki kreatynie można zacząć efektywniej trenować, a to właśnie intensywny trening przekłada się na przyrost masy mięśniowej. Co więcej, dzięki kreatynie szybciej regenerują się mięśnie, co pozwala zwiększyć częstotliwość treningów. W pewnym stopniu kreatyna może wywierać również działanie psychologiczne z uwagi na fakt, że w początkowym etapie suplementacji może towarzyszyć retencja wody w komórkach mięśniowych, co wizualnie je powiększy.

Badanie pod tytułem „Wpływ 4-tygodniowej suplementacji kreatyny w połączeniu ze złożonym treningiem na uszkodzenie mięśni i wyniki sportowe” przez Molecular Diversity Preservation International sugeruje, że 4 tygodnie złożonego treningu z optymalnym indywidualnym czasem wzmocnienia po aktywacji (3 razy w tygodniu) w okresie poza sezonem może zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej i zwiększyć maksymalną siłę mięśni, wydajność 30-metrowego sprintu, moc szczytową i wysokość skoku.

Co więcej, suplementacja kreatyną podczas złożonego protokołu treningowego zastosowanego w tym badaniu może zwiększyć maksymalną siłę mięśni po 4 tygodniach treningu i zmniejszyć uszkodzenia mięśni spowodowane złożonym treningiem.

To badanie pokazuje, dlaczego właśnie kreatyna jest tak chętnie stosowanym suplementem podczas budowy masy mięśniowej. Z jednej strony ułatwia rozbudowę tkanki mięśniowej, a z drugiej strony wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. W ten sposób można uzyskać pięknie zarysowaną sylwetkę! Więcej o tym badaniu dowiesz się tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6265971/

Białko

Białko to niezbędny budulec mięśni, skóry, paznokci i włosów. Sproszkowana forma białka w formie odżywki to nic innego jak naturalne źródło białka z usuniętą wodą. Może to być soja, rośliny czy też mleko. U sportowców zapotrzebowanie na białko może być nawet dwukrotnie wyższe niż normalnie! To sprawia, że podczas budowy masy mięśniowej odżywki białkowe stają się bardzo potrzebne.

ISSN (International Society of Sports Nutrition) podaje, że podczas budowy masy mięśniowej warto spożywać od 1,4 g do 2 g białka na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że przy wadze 90 kg należy spożywać od 126 do 180 g białka dziennie. Więcej o danych ISSN pod znajduje się pod adresem biomedcentral.com

Rodzaje białka

Dostępnych jest wiele rodzajów odżywek białkowych. Najczęściej stosowane to:

 • Koncentrat białka serwatkowego (WPC) – najpopularniejsza odżywka, która zawiera 80% białka, a pozostały skład to tłuszcze, węglowodany oraz woda. Działa anabolicznie, a dzięki stymulacji poziomu glutationu w organizmie może poprawić odporność,
 • Izolat białka serwatkowego (WPI) – to najczystsza forma białka serwatki, co zdecydowanie przekłada się na efektywność jego trawienia. Jest bardzo szybko wchłaniane, dzięki czemu procesy anabolicznie zostają wsparte niemalże natychmiastowo. Na szczególną uwagę zasługuje izolat białka serwatkowego Isolac®, który potrafi zrobić różnicę,
 • Hydrolizat białka serwatkowego (WPH) – jego głównym atutem jest wysoka wartość biologiczna. Jest gwarancją szybkiego dostępu aminokwasów do krwiobiegu, a także stymulacji insuliny. Warto wyróżnić hydrolizat białka Optipep®, który tak jak wcześniej wspomniany Isolac®, potrafi zrobić różnicę,
 • Białko jajeczne (owoalbumina) – posiada najwyższy stopień wydajności białka. Ma wysokie wartości biologiczne, pełny profil aminokwasowy, a także wysoką koncentrację BCAA,
 • Kazeina micelarna – działa antykatobolicznie, co zapobiega przed rozpadem tkanek mięśniowych. Jest długo trawione i podczas tego procesu formuje skrzep, który przez długi czas zapewnia „dostawę” aminokwasów,
 • Białko sojowe – zawiera pełen zestaw aminokwasów egzogennych, który odpowiada zapotrzebowaniu ludzkiego organizmu,
 • Białko wołowe – zawiera pełen skład aminokwasów egzogennych o wysokiej koncentracji BCAA.

białko na masę

Białko może być stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Bez względu na płeć, organizm wykorzystuje białko w taki sam sposób. Nie można jednak powiedzieć, że wyłącznie dzięki białku można zbudować masę.

Budowanie masy mięśniowej to złożony proces, na który składa się wiele elementów. Należy pamiętać o nadwyżce kalorycznej, treningu i regeneracji. Z drugiej strony bez dostarczania odpowiednich ilości białka bardzo trudno zbudować imponującą masę. Podsumowując, białka to bardzo ważny element diety, ale nie najważniejszy. Budowa masy mięśniowej jest procesem złożonym, ale z udziałem białka na pewno jest prostszy do zrealizowania.

Węglowodany

Węglowodany to źródło energii dla każdego człowieka i w tym także dla sportowców. 1 gram węglowodanów to 4 kcal i wbrew pozorom nie jest to mało! Osoby, które nie są zbyt aktywne, zazwyczaj przekraczają granicę dziennego zapotrzebowania.

Węglowodany znajdziemy dosłownie wszędzie, ale szczególnie będąc na diecie na masę mięśniową, warto wyselekcjonować te najkorzystniejsze. Węglowodany dzielimy na cukry proste i cukry złożone.

Cukry proste składają się z glukozy, fruktozy i galaktozy. Są one szybko trawione przez organizm, a energia zostaje dostarczona do organizmu niemal natychmiastowo, ale niestety na krótki czas. Ich dużą wadą jest fakt, że podnoszą poziom cukru we krwi. Do tego wysoki indeks glikemiczny, szybkość trawienia i rosnący na nie apetyt to recepta na masę tłuszczową, a nie mięśniową…

Cukry złożone to glikogen i skrobia. Ten rodzaj węglowodanów trawi się zdecydowanie dłużej i nie podnosi poziomu cukru we krwi tak mocno, jak cukry proste. Dzięki bardziej czasochłonnemu trawieniu organizm może czerpać energię przez zdecydowanie dłuższy czas.

Jeśli dieta kulturysty opiera się na cukrach prostych, to powinien wziąć pod uwagę fakt zastąpienia ich węglowodanami złożonymi na ile to możliwe. Specjaliści polecają proste węglowodany na chwilę po treningu, ponieważ organizm potrzebuje wtedy skoku insuliny.

Beta-alanina

Beta-alanina to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów, który jest pochodną alfa-alaniny, czyli podstawowego aminokwasu tkanki mięśniowej. Najważniejszym działaniem tego składniku jest zwiększenie stężenia regeneracji karnozyny, która buforuje spadek pH związany z powstawaniem kwasy mlekowego. Można więc uznać, że beta-alanina to dobry suplement po treningu, który pozytywnie wpłynie na regenerację.

beta-alanina

Beta-alanina ma duży wpływ na odbudowę uszkodzonych tkanek mięśniowych, a do tego odżywia tkankę mięśniową i wzmaga kurczliwość włókien mięśniowych, co pozwala odbyć jeszcze cięższe treningi. Działanie beta-alaniny jest naprawdę niesamowite – nie tylko zmniejsza katabolizm, ale usprawnia anabolizm masy mięśniowej i zwiększa wydolność w czasie treningu.

Grupa Journal of the International Society of Sports Nutrition przeprowadziła badanie pod tytułem “Skutki suplementacji β-alaniną podczas 5-tygodniowego programu treningu siłowego: badanie randomizowane, kontrolowane”. Finalny wniosek jest taki, że beta-alanina była skuteczna w zwiększeniu mocy wyjściowej podczas podnoszenia ładunków równoważnych maksymalnej sile osoby lub podczas pracy z maksymalną mocą wyjściową. Link do publikacji: https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-018-0224-0

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA)

Branched Chain Amino Acids, czyli BCAA to grupa trzech aminokwasów – Leucyny, Izoleucyny i Waliny – które stanowią w ciele człowieka ponad 30% białka mięśniowego. BCAA należy do aminokwasów egzogennych. To znaczy, że organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, dlatego należy dostarczyć je wraz z pożywieniem.

BCAA odgrywa bardzo ważną rolę podczas budowy masy mięśniowej i nic dziwnego, że tak dużo suplementów na masę zawiera ten składnik.

Funkcje BCAA

BCAA to grupa aminokwasów:

 • Leucyna – pobudza syntezę białek w mięśniach, wspomaga regenerację mięśni, działa antykatabolicznie, wspomaga regenerację kości, mięśni, a także skóry. Co więcej, stymuluje produkcję insuliny,
 • Walina – pobudza organizm do wysiłku, stanowi bogate źródło energii i odpowiada za prawidłowy wzrost,
 • Izoleucyna – buduje odpowiednią hemoglobinę oraz reguluje poziom cukru we krwi. Do tego stabilizuje poziom energii.

BCAA przede wszystkim działa antykatabolicznie. W czasie wymagającego treningu organizm pobiera energię z węglowodanów, a po wykorzystaniu jej sięga po energię z komórek mięśniowych, co prowadzi do katabolizmu. Dostarczenie podczas treningu i zaraz po jego zakończeniu BCAA daje dodatkową asekurację antykataboliczną pod postacią „kryzysowego” źródła energii.

bcaa

BCAA powinno być stosowanie tylko podczas treningów i chwilę po jego zakończeniu. Stosowanie tego suplementu poza treningiem nie przynosi żadnych korzyści przy budowie tkanki mięśniowej.

Stosowanie BCAA pobudza organizm do wysiłku fizycznego i intelektualnego. Dodatkowo wspiera układ nerwowy.

Jakie suplementy na masę?

Zbudowanie czystej masy mięśniowej nie jest tak prostym zadaniem, jak może się to wydawać. Wymagany do tego jest nie tylko odpowiedni trening, ale również dieta i dobry suplement diety. Sportowcy często posługują się żartobliwym określeniem „na sucho nawet trawa nie urośnie”, ale trzeba przyznać, że jest jak najbardziej prawdziwe.

Z suplementów na masę korzystają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić etykietę produktu. Wybieraj tylko sprawdzone i bezpieczne suplementy!

Jakie suplementy na masę na początek?

Osoby początkujące zazwyczaj już przed pierwszym treningiem zastanawiają się, w jakie odżywki zainwestować, żeby osiągnąć świetne efekty, w jak najkrótszym czasie i nie ma w tym nic dziwnego! Niestety, ale wśród osób początkujących często brakuje wiedzy o suplementach. Do tego część osób myśli, że suplementy działają tak samo jak sterydy, zapewniając natychmiastowe efekty.

suplementy na masę na początek

Suplementy na masę wspomagają organizm w wielu kwestiach. Przede wszystkim uzupełniają trening i dietę, dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają pracę ciała oraz zapewniają efektywniejszy rozwój. Suplementy zdecydowanie nie zastąpią treningu i diety, ale na pewno dzięki nim osiągnięcie celu staje się łatwiejsze.

Swoją przygodę na siłowni warto rozpocząć od zapoznania się z takimi suplementami jak białko, przedtreningówki, gainery, a także witaminy i minerały. Jednak pamiętaj, że start na siłowni najlepiej zacząć od dobrze rozpisanej diety i treningu. Dopiero mając taki „zestaw” warto zainteresować się suplementami diety.

Jakie suplementy na masę dla ektomorfika?

Specjaliści, którzy układają plany treningowe i dietetyczne, muszą uwzględnić typ budowy ciała, ponieważ według tego kryterium zmienia się zapotrzebowanie na żywność i suplementy. Ektomorficy i siłownia to trudne połączenie, ponieważ takie osoby zwykle mają problemy z przybieraniem na wadze. Jednak budowa masy mięśniowej u ektomorfików jest jak najbardziej możliwa. Potrzebna jest odpowiednia dieta, trening i suplementy, które będą stymulować rozwój tkanki mięśniowej. Polecanymi suplementami dla ektomorfików są: odżywki białkowe, odżywki węglowodanowo-białkowe, a także kompleks witamin i aminokwasów.

Suplementy na masę – skutki uboczne

Najpopularniejszymi suplementami na masę są odżywki białkowe i na nich się skupimy. Popularne białka serwatkowe nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzkiego organizmu. Białko nie jest żadnym problemem – problemem są liczne dodatki znajdujące się w suplementach jak barwniki, dodatki smakowe i słodziki.

Suplementy na masę „Aspartam Free”

Częstym problemem takich suplementów jest aspartam, a raczej jego brak… Producenci często umieszczają na opakowaniach swoich suplementów wzmiankę, że produkt jest wolny od aspartamu. Większość osób uważa to za ogromną zaletę, ale po zapoznaniu się ze składem takich produktów okazuje się, że wiele z nich posiada Sukralozę (E-955) lub Acesulfam-K, czyli składniki wokół których krąży wiele plotek o ich szkodliwym działaniu, ale żadne badania jednoznacznie ich nie potwierdzają.

Suplementy na masę a acesulfan-K

Wiele źródeł podaje, że Acesulfan-K może powodować nadpopudliwość, bóle głowy oraz zwiększone ryzyko raka piersi i płuc. Jednak nie ma żadnych badań, które w jednoznaczny sposób by to potwierdziły. Niektóre badania tylko sugerują, że ten składnik może powodować raka, ale potrzeba dalszych badań, by jednoznacznie to potwierdzić. Mało tego, w wielu badaniach nie udało się wykryć żadnych oznak genotoksyczności. Warto dodać, że ten składnik zazwyczaj można znaleźć w produktach bez cukru tzw. sugar free.

Suplementy na masę a sukraloza

Kolejnym kontrowersyjnym składnikiem używanym w suplementach na masę jest sukraloza. Wiele źródeł podaje, że może mieć działanie rakotwórcze, a także powodować migrenowy ból głowy. Długoterminowe skutki zdrowotne nie są do końca jasne, ale według Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) sukraloza jest bezpieczna dla zdrowia.

Potwierdzonym działaniem niepożądanym sukralozy jest podniesienie cukru we krwi i insuliny u niektórych osób, ale tak minimalnie, że nie powinno wpłynąć to na kontrolę wagi. Badania na zwierzętach sugerują, że ten składnik może uszkodzić środowisko bakteryjne w jelitach – jednak brakuje badań z udziałem ludzi.

Suplementy na masę a barwniki

Kolejny czynnik, który może powodować skutki uboczne to barwniki. Jednym z najpopularniejszych jest żółcień chinolinowa, którą znajdziemy także w słodyczach czy popularnym Rutinoscorbinie. Ten składnik, który odpowiada za ładny kolor, według różnych źródeł może działać mocno alergicznie. Niektóre źródła podają, że może również powodować nadpobudliwość i działać rakotwórczo. Nam nie udało się znaleźć żadnych badań na ten temat. Co ciekawe, jest to składnik zakazany w Stanach Zjednoczonych.

Suplementy na masę – Opinie

Opinie o suplementach na masę są bardzo różne i zależą w dużej mierze od producenta. Wiele zależy też od rodzaju suplementu – niektóre z nich to samo białko lub kreatyna, a inne to produkty złożone z wielu składników.

Suplementy na masę cieszą się dużą popularnością wśród sportowców, ale nie wszystkie są godne polecenia. Ciężko jest znaleźć tanie i skuteczne suplementy na masę, ale z drugiej strony można też znaleźć drogie produkty i wątpliwym działaniu.

Wybór skutecznego suplementu, który zrobi różnicę, może być trochę trudnym zadaniem. Należy wybierać składniki, których działanie zostało potwierdzone badaniami. Między innymi na wielu forach internetowych można przeczytać, że takie składniki jak białko serwatkowe czy izolat białka zdecydowanie ułatwiają budowanie masy mięśniowej. Tylko spod jakiego loga wybrać suplement?

Opinie z forum

Na forach sportowych temat suplementów diety na masę został poruszony tak wiele razy, że znalezienie tego idealnego nie powinno być problemem, prawda?

Warto mieć na uwadze, że fora internetowe są tworzone przez ludzi, którzy nie zawsze są obiektywni. Najczęściej takie zjawisko można zauważyć na forach popularnych polskich firm produkujących odżywki. Na pytania internautów zwykle odpowiadają zatrudnieni profesjonaliści, którzy polecają odżywki wyłącznie firmy, w której pracują, odrzucając wszystkie konkurencyjne.

Trzeba również uważać na to, kto na forum umieszcza komentarze. Jeżeli czytamy, że nie warto stosować suplementu X, bo słabo działa, a warto stosować suplement Y, bo świetnie działa, to warto sprawdzić profil tej osoby, chociażby pod względem stażu na forum i ilości zamieszczonych komentarzy. Istnieje ryzyko, że takie komentarze to tylko działania marketingowe firmy produkującej suplementy diety. Tym bardziej, jeżeli istnieje na forum możliwość umieszczania komentarzy jako „gość”, to warto brać je pewnym dystansem.

Mogłoby się wydawać, że fora internetowe to pewne źródło informacji i rzeczywiście w niektórych przypadkach tak jest. Jeżeli forum dla kulturystów nie jest związane z żadną marką, która produkuje suplementy, a jego użytkownicy są w jakimś stopniu zweryfikowani, to można uznać takie forum za wiarygodne.

Niestety, ale większość internetowego forum może być efektem marketingu, którego celem jest wyłącznie zwrócenie Twojej uwagi na dany produkt. Nieco rzadziej można natknąć się również na tzw. trolle internetowe, które umyślnie wprowadzają użytkowników w błąd.

Opinie z blogów

Powstało wiele blogów o siłowni, które poruszają najróżniejsze tematy od redukcji do budowania masy. Na takich stronach można znaleźć także recenzje tabletek na masę. W niektórych recenzjach autorzy kompletnie zapominają o tym, że podstawę stanowi dieta i trening, i wygląda to wszystko tylko na zabieg marketingowy.

Jeżeli istnieje recenzja, która zapewnia o niesamowitym działaniu suplementu, to warto potraktować ją z dystansem, ponieważ to najprawdopodobniej wpis sponsorowany, który nie ma nic wspólnego z recenzją. Tabletki na masę nie budują masy, a jedynie wspomagają ten proces!

Dużą kontrowersją są także komentarze na blogach – dokładnie pod tymi samymi wątpliwymi recenzjami. Większość z nich zachwala jeden produkt, co również wygląda na działanie marketingowe.

Nie oznacza to, że na blogach nie da się znaleźć wiarygodnych informacji. Jak najbardziej istnieją wiarygodne strony, ale trzeba umieć je samodzielnie zweryfikować.

Suplementy na masę – Cena. Gdzie kupić?

Wiele osób zastaanawia się gdzie najlepiej kupić suple na masę i jaki budżet na nie przeznaczyć, żeby wszystko wyszło jak najkorzystniej. Opcji jest kilka, ale czy wszystkie są dobre?

Gdzie kupić suplementy na masę?

 1. Stacjonarnie
  • Sklep z odżywkami
 2. Internetowo
  • E-sklep z odżywkami
  • Oficjalne strony producentów
  • Portale ogłoszeniowe.

Jest kilka opcji zakupu, które warto rozwarzyć. Sprawdźmy, czy mają jakieś wady.

Sklep z odżywkami

Sklepy z odżywkami dostępne są praktycznie w każdym, nawet niewielkim mieście. Zwykle w ofercie takich sklepów znajdują się odżywki popularnych producentów, którzy na rynku działają już od wielu lat. Suplementy ze sklepu z odżywkami na pewno są najwyższej jakości i nie znajdziemy tam podróbek.

Internetowy sklep z odżywkami

To w zasadzie to samo co stacjonarny sklep z odżywkami, ale prowadzony drogą internetową. To dobra opcja dla osób zabiegach, które nie mają czasu udać się do stacjonarnego sklepu. Ta opcja również jest gwarancją bezpieczeństwa, o ile decydujemy się na sprawdzony sklep.

Portale ogłoszeniowe

Ta opcja jest dobra tylko pod warunkiem, że zamawiamy od pewnego sprzedawcy. Wiele osób sięga po odżywki w atrakcyjnej cenie z Allegro lub OLX, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są to miejsca szczególnie uwielbiane przez oszustów, którzy podrabiają popularne odżywki na masę. Podrabiane odżywki najczęściej zawierają niskiej jakości składniki w zaniżonych dawkach.

Jeśli chcesz zamówić suplement na masę z portalu aukcyjnego, koniecznie upewnij się, kim jest sprzedawca. Częstym zjawiskiem jest również sprzedaż suplementów przez osoby prywatne – warto mieć to na uwadze. Jeżeli zależy nam na efektywnym zbudowaniu masy mięśniowej, to powinniśmy sięgać po suplementy z pewnych źródeł, nawet jeśli są trochę droższe.

Oficjalne strony producentów

Jeżeli chodzi o zakupy internetowe, to oficjalne strony producentów są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Zamawiając z oficjalnych stron mamy pewność, że otrzymamy oryginalny suplement, który rzeczywiście działa. Warto dodać, że producenci często oferują atrakcyjne zniżki, a do tego niektórzy z nich gwarantują zwrot pieniędzy w przypadku niezadowolenia.

Ranking, który przedstawiliśmy na początku tego wpisu, zawiera odnośniki do oficjalnych sklepów. Jeżeli któryś z suplementów zainteresuje Cię, to możesz mieć pewność, że zostaniesz odesłany do sklepu, który sprzedaje oryginalne produkty.

Podsumowanie

Kiedy decydujemy się na najlepsze tabletki na masę, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę i trening. Dobra odżywka na masę jedynie przyczyni się do efektywnego budowania masy mięśniowej. Pamiętaj, suplement nie może być traktowany jako podstawa diety!

Uważamy, że produkty zestawione w naszym rankingu to obecnie najlepsze suplementy wspomagające budowanie masy mięśniowej. Na szczególną uwagę zasługuje Nutrigo Lab Mass, który zawiera białko zwierzęce Isolac® i Optipep®, które jest gwarancją najlepszych przyrostów.

Ostatnia aktualizacja Kwiecień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *