10kg.pl » Odchudzanie » Porady dietetyka » Dzięki tym nawykom przygotujesz się do odchudzania

Dzięki tym nawykom przygotujesz się do odchudzania

Dokonanie gwałtownych zmian w swoim życiu z dnia na dzień to nie do końca najłatwiejsze zadanie… I jak się okazuje, w niektórych przypadkach niezbyt zdrowe. Zasady zdrowego odchudzania i przemyślane jadłospisy to jedno, ale czy mentalność jest w stanie to wszystko wytrzymać? Zastanów się, co najbardziej motywuje Cię do przemiany i miej w świadomości, że mogą towarzyszyć Ci gorsze dni. Jest to jednak doświadczenie, które pozwala przezwyciężyć swoje słabe strony.

Nastawienie psychiczne kluczem w odchudzaniu?

Kiedy planujemy zrzucić zbędne kilogramy, musimy uzbroić się w motywację. Motywacja to bodziec, który każdego dnia napędza nas do działania nad czymś. Dzięki niej krótko mówiąc „chce się”, a także zmniejsza ryzyko zniechęcenia – co w odchudzaniu jest częstym zjawiskiem.

Istnieją dwa rodzaje motywacji

  • Motywacja wewnętrzna – występuje, kiedy bodźcem zmuszającym do działania jest czynnik bezpośrednio związany z chęcią realizacji czegoś (może być to na przykład hobby),
  • Motywacja zewnętrzna – występuje, kiedy skutki zmuszają nas do podjęcia pewnych kroków.

przygotowania do odchudzania

Na początku odchudzaniu zazwyczaj towarzyszy motywacja zewnętrzna, ponieważ czujemy się zmuszeni do zgubienia kilogramów, by lepiej wyglądać. Udowodniono, że przy odpowiednim zaangażowaniu można przejść do motywacji wewnętrznej.

Podczas decydowania się na dietę i nowe nawyki żywieniowe trzeba być świadomym zmian w swoim organizmie. Wybieraj mądrze, żeby niczego nie żałować. Zdrowie jest tylko jedno.

Jak przygotować się do odchudzania?

Każda nieudana próba odchudzania powoduje, że kolejna podejścia stają się trudniejsze. Aby schudnąć raz, ale skutecznie musisz odpowiednio przygotować się odchudzania. Dieta i aktywność fizyczna to podstawa, ale często brakuje ludziom jednej rzeczy – odpowiedniego podejścia.

Bądź świadoma, że początek jest najtrudniejszy

Dieta gotowa, plan treningowy również. Mija nam pierwszy, drugi, siódmy, czternasty dzień i… NIC. Jak to? Taka już jest natura naszego ciała. Odpowiednim podejściem do tego problemu jest ciągłe odchudzanie i bycie świadomym tego, że na początku może nie być kolorowo. Zdrowe odchudzanie jest najskuteczniejszym wyborem. Pozwala schudnąć raz na zawsze, ale pod jednym warunkiem – czas. Brak wiedzy o odchudzaniu może spowodować, że popadniemy w frustrację i porzucimy odchudzanie.chwile słabości w odchudzaniu

Przemęcz się kilka tygodni bez utraty kilogramów. Determinacja i motywacja są najważniejsze w tym czasie. I nie jest to jednorazowy przypadek, ponieważ większość osób się z tym boryka. Istnieje wiele fizjologicznych podstaw, które powodują, że początek odchudzania to trudny czas.

Zastanów się, dlaczego jesz za dużo?

Pomyśl o swoim odżywianiu. Jak to wygląda każdego dnia. Kiedy i czy w ogóle sięgasz po niezdrowe przekąski? Ile jesz posiłków dziennie i z czego się głównie składają.

Dzienniczek żywieniowy może być bardzo pomocny. Zapisuj co i ile jesz. W ten sposób łatwo ocenisz po pewnym czasie czy Twój sposób odżywiania jest właściwy.

Często okazuje się, że dodatkowe kilogramy wcale nie są spowodowane przez zamiłowanie do kebabów, frytek czy pizzy. Za wszystkim może stać złość, niepokój, smutek, samotność itp. Kiedy towarzyszy nam któryś z tych stanów (lub ich kombinacja) nieświadomie możemy sięgać po niepotrzebne dodatkowe kalorie! Czynność powtarzana regularnie prowadzi do nadwagi, a następnie otyłości.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji

Przemyśl dokładnie 10 razy czy jesteś gotowa na odchudzanie. Odwiedź sobie czy jest w Tobie odpowiednio wiele motywacji, by wytrzymać w odchudzaniu, chociaż dwa tygodnie? Pomyśl też o tym, czy w najbliższej przyszłości nie czekają Cię jakieś eventy, podczas których dasz radę przestrzegać diety? Myślenie „jeden dzień obżarstwa mi się należy” skreśla Cię już na samym początku. Jeżeli jest w Tobie moment zawahania się, to zaczekaj z odchudzaniem jakiś czas. Szukaj motywacji do momentu, aż będziesz pewna na 100%. W momencie, gdy czujesz, że dasz radę, zaczynaj!

Zaplanuj cel, jaki chcesz osiągnąć

Planowanie powinno odbywać się w sposób racjonalny. 10 kg w 3 tygodnie? To się nie uda. Zdrowe odchudzania pozwala stracić średnio kilogram tygodniowo, więc ustal sobie jak najbardziej realny cel. 10 kg to czas kilku miesięcy.

Zaplanuj w jaki sposób schudniesz

Jeżeli podchodzisz do odchudzania w pojedynkę, to musisz koniecznie nabyć niezbędną wiedzę. Znajdziesz ją na 10kg.pl i innych serwisach poświęconych odchudzaniu. Łatwiejszym sposobem jest na pewno praca ze specjalistą (dietetyk, trener personalny), ale na pewno odczujesz to na portfelu.

Zaplanuj dzienną ilość kalorii – jeśli myślisz o głodówce, to odpuść sobie odchudzanie. Twoją najniższą dopuszczalną granicą powinno być 1000 kcal przy 4-5 posiłkach. Dobry sposobem na trzymanie się diety jest wieczorne rozpisywanie jadłospisu na kolejny dzień.jadłospis odchudzanie

Przygotuj organizm do mniejszych porcji jedzenia

Warto to zrobić, ponieważ gwałtowne przejście na 1000-1500 kalorii dziennie może być na początku dość nieprzyjemnym uczuciem. Codziennie rano pij szklankę wody z cytryną, a słodkie napoje (soki również) zamień na wodę mineralną (2 litry dziennie). W ten sposób przygotujesz się do mniejszych porcji oraz oczyścisz organizm ze szkodliwych toksyn.

Bez aktywności fizycznej nawet nie zaczynaj!

Aktywność fizyczna podczas odchudzania jest bardzo ważna. Nie tylko pozwala szybciej schudnąć, ale również chroni tkankę mięśniową. Pozwala nawet pozbyć się cellulitu. Bez ćwiczeń, organizm w czasie odchudzania czerpie energię nie tylko z tkanki tłuszczowej, ale również tkanki mięśniowej, co jest dużym problemem, ponieważ mięśnie zawierają mitochondria, dzięki którym spalanie tłuszczu jest możliwe.

Jeśli jesteś niecierpliwa, to może być ciężko…

Jeśli zaczniesz się odchudzać, czekają cię lepsze i słabsze momenty. Zdecydowanie, początek odchudzania nie należy do najbardziej motywującej części. Cierpliwość to słowo klucz! Kiedy waga stoi w miejscu, organizm walczy, by utrzymać „zalegający” tłuszcz. W tym czasie Twoim obowiązkiem jest trzymanie się diety i wylewanie ostatnich potów podczas trenowania. Bądź cierpliwa, ponieważ to właśnie ona prowadzi do uzyskania wymarzonych efektów.

Podsumowanie

Odchudzanie nie jest takie łatwe jaki kreują to popularne serwisy, youtuberz-y czy reklamy w telewizji. Odchudzanie to przede wszystkim walka z własnymi słabościami. To czas, kiedy musimy być cierpliwi i zmotywowani. W życiu jest tak ze wszystkim – jeżeli naprawdę Ci zależy i konsekwentnie do tego dążysz, to nic nie stanie Ci na przeszkodzie.

Dagmara Nowak
Dagmara Nowak

Nazywam się Dagmara Nowak i ukończyłam dietetykę na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 roku. Dietetyką zainteresowałam się około 15 roku życia, ponieważ cierpiałam na sporą nadwagę. Zaczynałam od stosowania najdziwniejszych diet (głodówek), które tylko wyniszczały mój organizm. W końcu zaczęłam pozyskiwać wiedzę z zakresu dietetyki i uznałam, że tylko deficyt kaloryczny jest w stanie odmienić moje ciało i - udało się. Ponadto ukończyłam wiele kursów, zbierając ogromne ilości certyfikatów. Pomagałam już rodzinie i znajomym uporać się z dodatkowymi kilogramami, a teraz postanowiłam dzielić się swoją wiedzą z Internautami - stąd pomysł na tego bloga. W wolnych chwilach uwielbiam aktywnie spędzać czas, między innymi na kortach tenisowych czy na rowerze.

Artykuły: 34

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *